Okullarda örgütsel imaj, algılanan örgütsel destek ve işten ayrılma niyeti ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between organizational image and perceived organizational support and turnover intention in schools
- Tez No: 809329
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gerçekleştirilen bu çalışma okullarda çalışan öğretmen ve yöneticilerin örgütsel imaj ve algılanan örgütsel destek ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkinin incelenmesi amacını taşımaktadır. Bu amaç doğrultusunda 2022-23 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinde özel okulların ilköğretim kademelerinde en az 1 yıl çalışma deneyimine sahip 130 katılımcı ile yürütülmüştür. Çalışma korelasyonel tarama modeline uygun olarak yapılmış olup çalışmada veri toplama amacıyla demografik bilgi formu, Örgütsel İmaj Ölçeği, Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği ve İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği kullanılarak anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Çalışma sonucunda, algılanan örgütsel destek, örgütsel imaj ve işten ayrılma niyeti arasında negatif yönlü bir ilişki bulunduğu sonucu elde edilirken, yaş değişkenlerinin bu ilişkilerle anlamlı bir şekilde ilişkili olmadığı görülmüştür. Demografik değişkenler arasında ise sadece cinsiyet değişkeni ile işten ayrılma niyeti arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the organizational image of teachers and administrators working in schools, perceived organizational support and turnover intention. For this purpose, it was carried out with 130 participants who have at least 1 year of working experience in the primary education levels of private schools in Istanbul in the 2022-23 academic year. The study was carried out in accordance with the correlational survey model, and data were collected by questionnaire method using demographic information form, Organizational Image Scale, Perceived Organizational Support Scale and Intention to Leave Scale for data collection purposes. As a result of the study, it was concluded that perceived organizational support and organizational image were negatively related to turnover intention, while age variables were not significantly related to these relationships. Among the demographic variables, it was concluded that there was a significant relationship only between the gender variable and the intention to leave the job.