İki kere farklı ve tipik gelişim gösteren öğrencilerin akademik motivasyon düzeyleri ile okul kavramına yönelik algıları
The perception of concept of school and academic motivation levels of students who show twice different and typcally developing children
- Tez No: 809328
- Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE YILDIZ DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmanın amacı, iki kere farklı ve tipik gelişim gösteren öğrencilerin akademik motivasyon düzeyleri ile okul kavramına yönelik algılarını tespit etmektir. Araştırmanın çalışma grubunu, iki kere farklı 36 öğrenci ile tipik gelişim gösteren 160 öğrenci olmak üzere toplam 196 öğrenci oluşturmuştur. Bu araştırma kapsamında hem nicel hem de nitel araştırma desenlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak nicel verilerin toplanmasında“Akademik Motivasyon Ölçeği”, nitel verilerin toplanmasında ise“Çizme-Yazma Tekniği”ve“Yarı Yapılandırmış Görüşme”formu ile demografik bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda iki kere farklı olan öğrencilerin tipik gelişim gösteren öğrencilere göre akademik motivasyon düzeylerinin düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Her iki grupta da cinsiyete göre kızların akademik motivasyon düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Sınıf düzeyi arttıkça her iki grubun da akademik motivasyon düzeylerinin düştüğü belirlenmiştir. İki kere farklı öğrencilerin okul kavramına yönelik algılarının çoğunluğunun olumsuz, tipik gelişim gösteren öğrencilerin ise olumlu olduğu çizimlerinde saptanmıştır. Araştırmada öğrencilerin okul algısına yönelik görüşleri incelendiğinde ise çizimleri destekleyen görüşler sundukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the academic motivation levels of related students showing twice different and typical developments and their perceptions over the concept of school. The study group of the research included a total of 196 students, 36 students that were diverse twice and 160 students with typical development. In this research, a mixed method consisting of both quantitative and qualitative research designs utilised together, was used. In this related research,“Academic Motivation Scale”was preferred to accumulate quantitative data, and“Drawing-Writing Technique”and“Semi-Structured Interview”form and demographic information form were used to accumulate qualitative data. As a result of the research, it was concluded that the academic motivation levels of the students who were different twice were lower than the students showing typical expected progress. In both groups, academic motivation levels of girls were noticed to be obviously higher in terms of gender. It was determined that as the grade level escalated, the academic motivation levels of both groups declined. It was comprehended in the drawings that the majority of the perceptions of the twice different students towards school concept were negative; however, the students with typical development were positive. Once the students' views over school perception were examined in the study, it was clearly observed that they expressed drawings-supporting opinions.