Öğretmen adaylarının cinsel eğitime yönelik algıları ve hazırlık düzeyleri: Öğretmen eğitimi için doğurguları
Preservice teachers' perceptions and level of preparation towards sexual education: Implications for teacher education
- Tez No: 809358
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜNKAR KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, öğretmen adaylarının cinsel eğitime yönelik algıları ve hazırlık düzeyleri: öğretmen eğitimi için doğurgularının incelenmesi amacıyla, araştıma problemlerine uygun olan nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni ile yürütülmüştür. Araştırma, çalışma grubu kolay örnekleme yöntemi ile bulunan 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Hacettepe Üniverisitesi Eğitim Fakültesinde Okul Öncesi Öğretmenliği, Fen Bilimleri Öğretmenliği ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 2. ve 4. sınıfta öğrenim gören toplam 12 öğretmen adayının gönüllü katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanan veriler, betimsel analiz yöntemi çözümlenmiştir. Veri analizi sonucunda cinsel eğitimin tanımı, cinsel eğitime yönelik ders alma durumu, öğretmen adaylarının cinsel eğitime yönelik bilgi ve deneyimleri, cinsel eğitim dersinin etkililiğine yönelik öneriler, öğretmen eğitiminde cinsel eğitim dersinin olma durumu, cinsel eğitimin dersi konularının öğretimlerinin yetkinlik ve yeterlik düzeyi, cinsel eğitim konuları, cinsel eğitimi verebilecek kişiler, cinsel eğitimin yaşı, cinsel eğitim dersine yönelik hizmet öncesi öğretmen ihtiyaçları, cinsel eğitim konularını öğretmede karşılaşılabilecek zorluklar, ideal bir cinsel eğitim programı ve diğer hususlar olmak üzere 13 tema oluşturmuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda oluşturulan temaların analizi yapılması sonucunda; öğretmen adaylarının öğretmen eğitimi programında cinsel eğitim dersinin olmamasından dolayı öğretmen adaylarının cinsel eğitim hakkında algılarının ve hazırlık düzeylerinin yetersiz olduğu sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda, yapılan araştırmada da cinsel eğitimin öğretmen eğitimi programlarında yaygınlaştırılmasına ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Bu araştırma ile ortaya konulan sonuçların, Türkiye'deki öğretmen eğitimi programlarında cinsel eğitimin yaygınlaştırılmasına, cinsel eğitime ilişkin gelecekte yapılacak çalışmalara ve alan yazına katkı sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted with the aim of examining the perceptions and preparation of teacher candidates regarding sexual education, in order to explore their implications for teacher education. The study employed the phenomenology design, which is one of the qualitative research methods suitable for the research questions. The research was carried out with a total of 12 volunteer teacher candidates studying in the 2nd and 4th grades of Preschool Teaching, Science Teaching, and Guidance and Psychological Counseling programs at Hacettepe University Faculty of Education during the 2022-2023 academic year. The data, collected through a semi-structured interview form developed by the researcher, were analyzed using descriptive analysis method. As a result of data analysis, 13 themes were identified, including the definition of sexual education, the current status of receiving sexual education courses, teacher candidates' knowledge and experiences related to sexual education, recommendations for the effectiveness of sexual education courses, the presence of sexual education courses in teacher education, the competency level in teaching the topics of sexual education, the topics of sexual education, individuals who can provide sexual education, the age of sexual education, pre-service teacher needs regarding sexual education courses, challenges in teaching sexual education topics, an ideal sexual education program, and other aspects. Based on the findings, it was concluded that teacher candidates have insufficient perception and preparedness regarding sexual education due to the absence of sexual education courses in their teacher education program. Therefore, the research highlights the need to integrate sexual education into teacher education programs in order to address this issue. The results of this research are expected to contribute to the promotion of sexual education in teacher education programs, future studies on sexual education, and the existing literature in the field in Turkey.