Kronik bel ağrılı hastalarda akdeniz diyetine uyum ve diyet inflamasyon indeksinin ağrı şiddeti ile arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between the compliance with the mediterranean DİET and the diet inflammation index and pain intensity in patients with chronic lack pain
- Tez No: 809393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA YILMAZ ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bel ağrısı gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde sık rastlanan bir kronik ağrı çeşididir ve fiziksel, psikolojik ve ekonomik kayıplara yol açmaktadır. Kronik ağrının oluşumunda ve ilerlemesinde vücuttaki yüksek oranda inflamasyonun etkili olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle bu çalışmada, kronik bel ağrısı olan ve olmayan sağlıklı yetişkinlerin Akdeniz diyetine uyumu, diyet inflamasyon indeksi ile beslenme alışkanlıkları, biyokimyasal bulguları ve fiziksel aktivite düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya gönüllü olarak katılan bireylere, demografik bilgileri içeren anket formu uygulanmıştır. Diyet inflamasyon indeksin hesaplanması için üç günlük besin tüketim kaydı alınmıştır. Hasta dosyalarından biyokimyasal bulguları kaydedilmiş ve antropometrik ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca Fiziksel aktivite anketi, Akdeniz diyetine uyum ölçeği ve kısa ağrı envanteri de kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda kronik bel ağrılı yetişkinlerin CRP düzeyi ortalaması sağlıklı yetişkinlerin CRP düzeyinden anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Akdeniz diyetine uyum iki grupta da düşük ve orta derece olarak sınıflandırılmıştır. Hasta ve kontrol gruplarında diyet inflamatuar indeksleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar vardır (Ki-kare=4,478; p=0,034).
Özet (Çeviri)
Low back pain is a common type of chronic pain. It is stated that inflammation is effective in the formation and progression of chronic pain. In this study, it was aimed to examine the relationship between adherence to the Mediterranean diet, dietary inflammatory index and dietary habits, biochemical findings and physical activity levels in healthy adults with chronic low back pain. A questionnaire containing demographic information was applied to the individuals participating in the research. A 3-day record of food consumption was taken and anthropometric measurements were taken to calculate the dietary inflammatory index. Physical activity questionnaire, Mediterranean diet compliance form and brief pain inventory were also used.