Serada yetiştirilen hıyar ve domates bitkilerinin gübre ihtiyacının belirlenmesi
Determination of fertilizer requirements of cucumber and tomato plants under green-house conditions
  1. Tez No: 8094
  2. Yazar: YAŞAR KASAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKGÜN AYDENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
II ÖZET DOKTORA TEZİ SERADA YETİŞTİRİLEN HIYAR VE DOMATES BİTKİLERİNİN GÜBRE İHTİYACININ BELİRLENMESİ Yaşar KASAP Ankar-a-ün-iversi-tes-i Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Akgün AYDENİZ 1990, sayfa: 116 Jüri : Prof. Dr. Akgün AYDENİZ (Danışman) Prof.Dr, İ Ihan KARAÇAL Doç.Dı4s.%fat KALÇIN Tezde sera alanlarımızın % 90 ' mı oluşturan İçel ve Antalya illerimizde 75 seradan toprak; domates ve hıyar bitkilerinden örnekler alınmış ve bunlar analiz edilerek bitkibesin düzenleri açıklanarak gübre gereksin meleri saptanmaya çalışılmıştır. Sınır değerlerinin belirlenmesi için, özellikle ana bitkibesinleri (N-P-K) 'nm değişik düzeyleri serada domates ve hıyar bitkilerine uygulanmış ve yapılan analizlerle en fazla geliş me sağlayan düzeylerin kapsamları sınır olarak alınmıştır. Buna göre; hıyar için 200 ppm N, 200 ppm P ve 100 ppm K ile gübrelemeden en yüksek verim şaâlanmış; bunların kapsamları. olan_ % 5.03 N, % 0.45 P, % 4.51 K sınır değeri olarak alınmıştır. Domates için ise 200 ppm N,. 100 ppm P, 200 ppm K-Ut ile gübreleme en yüksek verimi sağlamış ve bu düzeyin kapsamları olan: % 4.00 N, % 0.36 P, % 4.00 K sınır değeri olarak kabul edilmiş; diğer bitki besinleri için önemli literatürlerce bu bitkiler için sağlık verilen değerler ölçek alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, hıyar yetiştirilen seralarda yetiştirilen bitkilerde azot açlığı görüldüğün den tüm örnek alman alanlarda azotla gübreleme yapılması; 4,14,41 ve 57 sayılı örnekler dışında tüm örneklerde fos for eksikliği görüldüğünden fosforla gübreleme yapılması; tüm örneklerde potasyum eksikliği görüldüğünden potasyum la gübreleme yapılması; 45 sayılı örnekte magnezyum eksik liği görüldüğünden magnezyumla gübreleme; 7.10 ve 17 sayı lı örneklerin dışında tüm örneklerde demir eksikliği görül düğünden demirle gübreleme yapılması; 2,3,9,36 ve 39 sayı lı örneklerde bakır eksikliği görüldüğünden bakırla gübre leme yapılması; 1,5,10,11,16,19,38,42,44,45,47,48,50,51 ve 53 sayılı örnekler dışında tüm örneklerde mangan eksik liği görüldüğünden manganla gübreleme yapılması gerekmekte dir. Domates yetiştirilen seralardan alman bitki ör neklerinin analiz sonuçlarına göre, örneklerin tümün de azot eksikliği görüldüğünden azotla gübreleme yapılması; 23 sayılı örnek dışında tüm örneklerde fosfor eksikliği görüldüğünden fosforla gübreleme yapılması; 29 sayılı ör nek dışında tüm örneklerde potasyum eksikliği görüldüğün den potasyumla gübreleme yapılması; 63,64,65,66,67,68,70, 71,73,74 ve 75 sayılı örneklerde kalsiyum eksikliği görül-IV düşünden kalsiyumla gübreleme yapılması; 59,62,71,72,73, 74 ve 75 sayılı örneklerde magnezyum eksikliği görüldüğün den magnezyumla gübreleme yapılması; 26,29 ve 30 sayılı örneklerin dışında tüm örneklerde demir eksikliği görüldü ğünden demirle gübreleme yapılması; 25,71 ve 74 sayılı örneklerde bakır eksikliği görüldüğünden bakırla gübreleme yapılması; 20,22,24,26,28,31,32,33,60,61,62,65,70,71 ve 74 sayılı örneklerde çinko eksikliği görüldüğünden çinkoy la gübreleme yapılması; 23,34,63,65,66,68 ve 75 sayılı örnekler dışında tüm örneklerde mangan eksikliği görüldü ğünden manganla gübreleme yapılması gerekmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Sera, domates, hıyar, gübreleme, bitki ve toprak analizleri.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT Ph. D. Thesis DETERMINATION OF FERTILIZER REQUIREMENTS OF CUCUMBER AND TOMATO PLANTS UNDER GREEN-HOUSE CONDITIONS Yaşar KASAP Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Supervisor: Pr^Bf.Dr. Akgün AYDENİZ 19£0, Page: 116 Jury: Prof. Dr. Akgün AYDENÎZ. Prof.Dr.İlhan KARACA L As bo c, Prof. -Dr. S. Rıfat p&Çı'û In this thesis, Soil, Cucmber and tomato plant samples were taken From 75 green-house in Mersin and Antalya which form 90 % of our green-house areas; and after ttieir analysis“, hârmöîig of ”the plants were explained and an -attempt was made- to estimate -fertili^zer requirements. In order to specify limit Values, different levels of (N-P-K) macro plant nutrients stuffs were introduced to green-house tomato and cucumber plants and according to the analysis carried out, contents of the levels which provide the highest growth-rate were taken as criticalVI level. Accordingly, for cucumber, with fertilization of 200 ppm N, 200 ppm P and 100 ppm K, highest efficiancy was obtained; and their contents of 5.03 % N, 0.45 % P, 4.51 % K were taken as values in indicating nutrient status In tomato production, highest efficiency was obtained by fertilization with 200 ppm N, 100 ppm P, 200 ppm K and contents of these with 4.00 % N, 0.3 6 % p, 4.00 %Kwere accepted as indicating values; for other plant nutrients, measurements were taken on values suggested in recognized literature. According to the research results, in the cucumber plants grown in green-houses, as nitrogen deficiency was observed in all samples, nitrogen fertilization in those areas are suggested', and similarly, except samples no: 4,14,41 and 57 in all samples phosphorus deficiency was observed and thus phosphorus Fertilization is suggested", in all samples due to potassium deficiency, potassium Fertilization should be carried out', in sample no: 45 magnesium deficiency was observed magnesium Fertilization is suggesled', except samples 7, 10 and 17 in all samples iron defficiency was detected thus ferrous fertilization is suggested' in samples 2,3,9,36 and 39 copper deficiency was detected and thus copper fertilization is suggested; except samples 1,5, 10, 11, 16, 19, 38, 42, 44, 45, 47, 48, 50, 51 and 53, in all samples manganese deficiency was detected and so manganese Fertilization should be carried out.-vii- According to the analysis results obtained from plant samples taken from tomato green-houses, all samples showed nitrogen deficiency, for that nitrogen firtilization in suggested; except samples no: 23 m all samples phosphorus deficiency Was observed and thus phosphorus Fertilization is suggested ', except samples no: 29 in all samples due to potassium deficieney, potassium Fertilization should be carried out; in samples 63, 64, 65,66,67,68,70,71, 73, 74 and 75 calcium deficiency was observed, therefore calcium fertilization is suggested; in samples 59, 62, 71, 72, 74 and 75 magnesium deficiency was detected thus necessitating magnesium fertilization; except samples 26, 29 and 30, in all samples iron deficiency was detected, thus necessitating ferrous fertilization; in samples 25, 71 and 74 copper deficiency, in samples 20,22, 24, 26, 28, 31, 32, 33, 60, 61, 62, 65, 70, 71 and 74 Zinc deficiency and except samples 23, 34, 63, 65, 66, 68 and 75, in all samples manganese deficiency was detected and they should all be fertilized respectively. KEY WORDS: Green-house, tomato, cucumber, Fertilizations, Plant and Soil Analysis.