Dağıtık istemci kontrollü akıllı sulama robotu
Intelligent irrigation robot with distributed client control
- Tez No: 809405
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERHAT ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akıllı Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Akıllı Sistemler Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bilim ve teknoloji alanında her geçen gün yeni gelişmeler yaşanmaktadır. Bu gelişmelerle birlikte insanların yaşam standartları iyileşmeye devam etmekte ve konfor anlayışları da değişmektedir. Geçmişte insan eliyle yapılan bir çok işlem yeni teknolojilerin insanlığa sağladığı imkanlar sayesinde artık akıllı sistemler aracılığı ile yapılmaktadır. Bu çalışmada kapalı ortamlarda (evler, AVM'ler, seralar vb.) kullanılabilecek robotik sulama sistemi yapılmıştır. İçerik, toprağın nemini nem sensörü ile tespit ederek veri toplayan ve bilgiyi anlamlı bir veriye dönüştürmek için o bilgininin işlenmesinin gerçekleşeceği devreyi içermektedir. Çoklu istemcilerde bulunan sensörler yardımı ile elde edilen veriler sulama robotunun yapay zekası tarafından değerlendirilerek bilgiyi anlamlı bir veriye dönüştürmekte ve bu sayede sulama işlemi gerçekleşmektedir. Çoklu istemci ve robottan oluşan bu sistem sulama işlemini gerçekleştirebileceği gibi suda çözünen bitki besin maddelerini, sıvı formda ki tarımsal ilaçların da bitkilere verilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Science and technology continue to witness new advancements every day, leading to improved living standards and evolving concepts of comfort. Many tasks that were previously performed manually by humans are now facilitated through smart systems, thanks to the opportunities provided by new technologies. In this study, a robotic irrigation system was developed for enclosed environments such as homes, shopping malls, and greenhouses. The system incorporates a circuit that detects soil moisture using a moisture sensor, collects data, and processes it into meaningful information. The collected data from multiple clients' sensors is evaluated by the artificial intelligence of the irrigation robot, enabling effective irrigation operations. Furthermore, this system, comprising multiple clients and a robot, not only performs irrigation but also facilitates the delivery of water-soluble plant nutrients and liquid agricultural pesticides to the plants.