Kaygılı bağlanma ile psikolojik flört şiddeti uygulama arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğü ve reddedilme duyarlılığının düzenleyici rolleri
The moderating roles of difficulties in emotion regulation and rejection sensitivity on the relationship between anxious attachment and psychological dating violence perpetration
  1. Tez No: 809406
  2. Yazar: AYŞE NUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ TOPLU DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, kaygılı bağlanma ile psikolojik flört şiddeti uygulama davranışı arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün düzenleyici, reddedilme duyarlılığının düzenleyicinin düzenleyicisi rolünün incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışmanın örneklemi, 18-30 yaş arasında, cinsel yönelimini heteroseksüel, lezbiyen, gey ve biseksüel olarak tanımlayan ve geçmişte veya süregelen bir flört deneyimi olan 237 katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışmanın verileri, Demografik Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YİYE-II), Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği (RDÖ), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Formu (DDGÖ-16) ve Çok Boyutlu Duygusal İstismar Ölçeği-Kısa Formu (ÇBDİÖ-KF) aracılığı ile çevrimiçi olarak toplanmıştır. Araştırmanın hipotezlerini test etmek için Hayes (2013) tarafından geliştirilen Process Macro'da düzenleyicinin düzenleyicisi analizinden (Model 3) yararlanılmıştır. İstatistiksel analizler, kaygılı bağlanmanın, reddedilme duyarlılığının ve duygu düzenleme güçlüğünün tek başlarına psikolojik flört şiddeti uygulama üzerinde anlamlı bir yordayıcı etkisinin bulunmadığını göstermiştir. Duygu düzenleme güçlüğünün düzenleyici etkisinin, reddedilme duyarlılığı düzeyine bağlı olduğunu görülmüştür. Her ikisinin de düşük olduğu düzey dışında, duygu düzenleme güçlüğü ve reddedilme duyarlılığının her seviyesinde, kaygılı bağlananlarda psikolojik flört şiddeti uygulama riskinin arttığı görülmüştür. Çalışmadan elde edilen bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmıştır. Çalışmanın sınırlılıklarına, klinik uygulamalar ve gelecek çalışmalar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at investigating the moderation role of difficulties in emotion regulation and the moderated moderation role of rejection sensitivity in the relationship between anxious attachment and psychological dating violence perpetration. The sample of the study consists of 237 between the ages of 18-30 participants who defined their sexual orientation as heterosexual, lesbian, gay, and bisexual and who had a past or ongoing dating experience at the time of data collection. The data of the study were collected online through the Demographic Information Form (DIF), Experiences in Close Relationships-Revised (ECR-R), Rejection Sensitivity Questionnaire (RSQ), Emotion Regulation Scale-Brief Form (DERS-16), Multidimensional Measure of Emotional Abuse-Short Form (MMEA-SF). The moderation of the moderation analysis (Model 3) in Process Macro developed by Hayes (2013) was used to test the research hypotheses. Statistical analyses showed that anxious attachment, rejection sensitivity, and difficulties in emotion regulation did not significantly predict psychological dating violence perpetration separately. The moderation effect of difficulties in emotion regulation was observed to depend on the level of rejection sensitivity. Analyses revealed that the risk of perpetrating psychological dating violence increased in anxiously-attached individuals with all levels of emotional dysregulation and rejection sensitivities, except for the low levels of both. The findings obtained from the study were discussed in light of the relevant literature. The limitations of the study, recommendations for clinical applications, and future studies are presented.