Etiğe hermeneutik bir bakış
A hermeneutic approach to ethics
- Tez No: 809482
- Danışmanlar: DR. ERDAL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, hermeneutik etiğe odaklanarak modern özne anlayışının etik alandaki etkilerini eleştirmeyi amaçlamaktadır. Bir etik argümantasyon yöntemi olarak hermeneutik yöntemi daha iyi kavrayabilmek için, öncelikle etik argümantasyon yöntemleri üzerinde durulmuş, sonrasında ise etiğin tarihsel gelişimine değinilmiştir. Modern özne anlayışının getirdiği, bireyin var olan her şeyi kendi konumundan hareketle anlamlandırması pratiğinin etikteki izleri ve eleştirisi, hermeneutik perspektiften, özellikle Hans Georg Gadamer'in düşünceleri baz alınarak değerlendirilmiştir. Nihayetinde, tüm bu bilgilerin ışığında, insanın insan ve kendisi dışında kalan tüm var olanlarla kurduğu ilişkinin ahlaki boyutu tartışılmış, insan ve öteki arasındaki ilişkilenmenin nasıl olması gerektiği üzerinde durulmuştur. Bu tez, hermeneutik etik temelinde, modern özne anlayışının etikteki izlerini eleştirmektedir. Çalışmada, Descartes'ın özne merkezli yaklaşımına hermeneutik açıdan eleştiriler getirilirken, insan ve öteki arasındaki ahlaki ilişkiye dair Gadamerci perspektifle yeni bir bakış açısı sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to criticize the impact of modern subjectivity on ethics by focusing on hermeneutic ethics. To better understand hermeneutic methodology as an ethical argumentation approach, the thesis first explores various ethical argumentation methods and then delves into the historical development of ethics. The traces and critiques of the ethical practice derives from the modern understating of the individual's interpretation of everything from their own standpoint are evaluated from a hermeneutic perspective, particularly drawing on Hans-Georg Gadamer's thoughts. Ultimately, in light of all this information, the thesis discusses the moral dimension of the relationship between humans and all other entities beyond themselves, emphasizing how the interaction between the self and the other should be. This thesis criticizes the traces of modern subject understanding in ethics on the basis of hermeneutic ethics. Descartes' subject-centered approach is criticized from a hermeneutical point of view, while a new perspective on the moral relationship between the human and the other is presented from a Gadamerian perspective.