Edirne kentinin doğal ve kültürel özelliklerinin peyzaj mimarlığı ve turizm açısından değerlendirilmesi
The evaluation of natural and cultural values of Edirne city in the frame of landscape architecture and tourism
  1. Tez No: 809524
  2. Yazar: HÜLYA ÖZTÜRK TEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELMAS ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Doğal ve kültürel çevrelerin korunması , küresel ölçekte olduğu gibi ulusal ölçekte de önem kazanmış bir olgudur.Ülkemiz doğal ve kültürel çevreler açısından zengin olmasına rağmen bu zenginliğin sürekliliğini sağlayarak gelecek nesillere aktarması konusunda yeterli çalışması olmayan bir ülkedir. Bu anlamda kültürel varlığın korunması için gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Bu çalışmanın amacı; Edirne kentinin doğal ve kültürel alanlarının incelenip, peyzaj mimarlığı ve turizm açısından değerlendirilmesi, mevcut durumunun incelenmesi, kentsel tasarım, tarihi kültürel çevre koruma ve turizm üzerine yapılacak önerileri kapsamaktadır. Bu amaçla kentsel tasarım, kentsel peyzaj tasarımı, kentsel koruma ve turizm konusunda temel kavramlardan söz edilmiştir. Bu anlamda Edirne kentinde karşılaşılan sorunlara değinilmiş, kentin turizm potansiyelinin arttırılması içinde önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The protection of the natural and cultural environments, is an outstanding fact which gained importance at international scale as at global. Although Turkey is rich in natural and cultural values, it is a country that has not enough implementation on the preservation of culturel values. In this frame, it is necessary to develop new preservation naturel techniques. The aim of this study is the evaluation of Edirne city and it's natural - cultural values in the frame of landscape architecture and tourism. In this sense, existing problems and potentials of Edirne were searched then, proposals were developed as far as when landscape design, cultural environmental qualities and tourism were caucused. Concepts related with when landscape design, when conservation and tourism were studied and problems of Edirne city were set then, general suggestions were made.