Baydavi'nin tefsir ' Fatiha ve Bakara suresinin başlangıçı ' haşiyesi
تعليقات على الفاتحة وأوائل البقرة على تفسير البيضاوي للشيخ إسماعيل مفيد بن علي العطار، المعروف بمفيد الرومي)دراسة وتحقيق
- Tez No: 809523
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAİBA FARHAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tezde Mufîd er-Rûmî'nin (ö. 1217) Ta'lîkât ala'l-Fâtiha ve Evâili'l-Bakara alâ Tefsîri'l-Beydâvî isimli eserinin tahkik ve analizi yapılmıştır. Şeyh Mufîd'in bu eseri Beydâvî tefsiri üzerine yapılan çalışmaların en güzellerindendir. Çünkü bu eser Beydâvî'nin anlaşılıp kavranması zor olan ifadelerinin anlaşılmasına katkı sağlamaktadır. Keşşaf isimli tefsirinin bir uzantısı olan İmam Beydâvî'nin tefsirinin büyük ilmî değeri de gizli değildir. Her iki tefsir de müfessirlerin çoğunun en çok itibar ettiği kaynaklardır. Bunun yanında haşiyede çoğu tahkik edilmemiş mahtut nüshalara yapılan atıflar da kitabın önemini artırmıştır. Araştırmacı, Şeyh Mufîd'in ilmi ve şahsi hayatını incelerken betimleyici analitik tarihsel metodu kullanmıştır. Nüshaların karşılaştırılması, sahîh olanının tercih edilmesi, dipnotta farklılıklara değinilmesi hususlarında talik ve tahkik yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada iki mahtut nüsha esas alınmış, yapılan atıfların ana kaynaklardaki yerleri gösterilmiş, âyetlerin yerleri belirtilmiş, hadisler tahric edilmiş, haşiyede yer verilen tefsir konularına dair yorumlar yapılmıştır. Araştırmada ulaşılan neticelerden önemlileri şunlardır: Şeyh Mufîd tefsir konularıyla ilgili her zaman Beydâvî'nin tercihlerini kabul etmemiş, zaman zaman kendisine ait olan görüşlere yer vermiştir. Beydâvî'nin görüşleri ile diğer müfessirlerin görüşlerini kıyaslamıştır. Şeyh, zayıf olan birçok tefsir görüşünü reddetmesiyle bilinir. Yapmış olduğu yorumlarda önemli tefsir kaynaklarını dayanak olarak kullanmıştır. Bazen yaptığı atıfları açıkça söylemiş, bazen de görüş sahipleriyle tartışmıştır. Örneğin lügat konularına haşiyesinde değinmiş, meseleyi belagat ve nahiv yönüyle ele almış, Fîrûzâbâdî, Zeccâc, Sîbeveyh ve Sekkâkî gibi alimlere atıf yapmıştır. Aynı şekilde tefsir konularında Begavî, Râzî, Zemahşerî gibi tefsir kitaplarına; hadis konularında başta kütüb-i sitte olmak üzere meşhur hadis kitaplarına; kıraat konusunda ibnü'l-Cevzî'nin kitabına atıflar yapmıştır. Ayrıca haşiyede büyük bir bilimsel malzeme nakledilmiş, tefsir, nahiv, sarf ve belagat konularına değinilmiş; İslâm kütüphanesine katkı sağlayacak ilmi yorumlar yapılmıştır. Haşiyede itnâb değil ihtisar ve icaz yöntemi benimsenmiştir. Aynı şekilde müellif, yaşadığı dönemin ilmî faaliyetini yansıtmış, ilmî kişiliğini, fikrî bağımsızlığını ve engin bilgisini göstermiştir
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the Commentaries about Al-Fatihah and the beginnings of AlBaqarah on the interpretation of Al-Baydawi by Sheikh Ismail Mufid bin Ali Al-Attar, known as Mufid Al-Roumi (d. 1217 AH): study and investigation. These commentaries by Sheikh Al-Mufid are among the most precious of what was written on the interpretation of Imam Al-Baydawi, as they are comments to extract the meanings of what constitutes for the reader to understand and comprehend. It is known the great scientific value of the interpretation of Imam Al-Baydawi, which is an extension of the interpretation of AlKashshaf, and most of the books of ancient and modern interpretations depend on it. In addition, the footnote (Hashiyah) contains many quotes and references to other books, many of which are still in manuscript form that have not been investigated. The researcher followed the historical descriptive approach when extrapolating the biographical of Sheikh Ismail Mufid Al-Attar, and the method of investigation and commentary in the investigated text when comparing the copies and proving their authenticity and proving the differences in the footnote (Hashiyah).The work was done on two written versions, and the sayings were returned to their sources and places, and what was mentioned in the text of the Qur'anic verses, hadiths of the Prophet and various quotes, and commentary on explanatory issues raised by the author with the aim of clarification. The study concluded the following results: The author did not commit himself to what al-Baydawi saw in some places in the footnote (Hashiyah), rather he had his own explanatory opinions, and also, during his responses and follow-ups to Imam Al-Baydawi, he compared him with other commentators. The sheikh excelled in refuting many of the weak explanatory opinions, as well as the originality of the sources and references adopted by Sheikh Al-Mufid in his footnote (Hashiyah)s, and he sometimes mentioned them explicitly or invoked their companions. In language, for example, he used to present issues and comment on them grammatically and rhetorically, and he relied on prominent imams such as Al-Fayrouz Abadi, Al-Zajaj, Sibawayh, and AlSakaki. Al-Kashshaf by Al-Zamakhshari, and in the hadith on the six books and others, and in the readings on Ibn Al-Jazari. In addition, the footnote (Hashiyah) conveyed great scientific material and included explanatory, grammatical, morphological, rhetorical, and deep analysis jokes, which makes it a great addition to the Islamic library. In addition, the footnote (Hashiyah) conveyed great scientific material and contained explanatory, grammatical, morphological, and rhetorical notes in depth analysis, which makes it a great addition to the Islamic library. His explanation was brief and not verbose. The footnote (Hashiyah) also reflected the scientific activity of his time, and showed his scientific personality, intellectual independence, and wide knowledge.