Heavy-ion fusion reactions at extreme sub-barrier energies
Barıyer altı aşırı düşük enerjili ağır-iyon füzyon reaksiyonları
- Tez No: 809525
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çok küçük sayısal değerlere sahip reaksiyon tesir kesitlerinde ölçüm zorluklarına rağmen, yakın zamanda düşük enerjili füzyon reaksiyonlarıyla ilgili çalışmalarda artış gözlemlenmiştir. İlgilenilen reaksiyonlar, farklı ortamlarda mevcut ağır elementlerin üretimi konusunu anlayabilmemiz açısından oldukça önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında, söz konusu alanda günümüze değin yürütülen tüm teorik ve deneysel çalışmalar gözden geçirilmiştir. Bahse konu düşük enerjilerde, ağır atom çekirdeklerinin füzyon dinamiğini açıklayan ilgili reaksiyon tesir kesitlerinde gözlemlenen ve teorik olarak beklenmeyen ani düşüşlere getirilen fiziksel tabanlı açıklamalar, yeni kuramsal fizik tartışmaları ışığında dikkatle incelendi. Ek olarak; tamamen farklı yapılarda sığ ve derin potansiyel fonksiyonlar içeren ve ilgili literatürde Ani/Sudden ve Yavaş/Adiabatic yaklaşımlar olarak bilinen iki farklı kuramsal modelin söz konusu reaksiyonlarda başarıyla benzer sonuçlar üretmesi, süpersimetrik kuantum mekaniği çerçevesinde faz eşdeğerli sığ ve derin potansiyel kavramı göz önünde bulundurularak tartışılmış ve gerekli fiziksel tabanlı izahat verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent years have witnessed an increase in interest in the study of fusion reactions at extreme sub-barrier energies, despite the fact that it is challenging to measure them due to their extremely small cross sections. Such reactions are essential to understand the creation of heavy elements in varied settings. In the present thesis work, the status of the field is reviewed involving all the related theoretical and experimental works carried out so far. The unexpected behavior seen in the steep falloff of measured cross-sections at low incident energies is explained in detail using new physics concepts related to the fusion process of atomic nuclei. Besides that, the framework of the sudden and adiabatic approaches using different potential structures especially shallow and deep potentials is discussed through the supersymmetric phase equivalent potential concept in quantum theory.