From modernism to neoliberalism: Analysis of public spaces in Islamabad with particular focus on public libraries
Modernizmden neoliberalizme: İslamabad'daki kamusal alanlarında yaşanan değişiminin halk kütüphaneleri özelinde çözümlenmesi
  1. Tez No: 809544
  2. Yazar: SYED MUHAMMAD SHAJEE HAIDER TAQVI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BURAK BÜYÜKCİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Pakistan, ulus kimliğini oluşturan çok yönlü bir sosyo-politik hareketle 1947'de Britanya Hindistan'ından bağımsızlığını kazandı. Karaçi, bağımsızlıktan sonra ülkenin ilk başkenti olarak hizmet etti. Başkent daha sonra, General Ayub Khan'ın önderliğinde İslamabad'a taşındı.“Ekistics”kuramının yaratıcısı olan Yunan mimar ve şehirci C.A. Doxiadis, İslamabad'ın ilk planını yaptı. Doxiadis'in modernist vizyonu, ortak alanlar ve topluluk inşası dâhil olmak üzere, kentlilerin pek çok gereksinimini karşılamayı amaçladı. Son altmış yılda pek çok değişikliğe uğrayan İslamabad nüfus ve alan bakımından büyüdü. Başta kentin yeşil alanları olmak üzere kamusal nitelikteki pek çok alan yerleşime açıldı, toplumsal kapsayıcılık geriledi. İslamabad kentinde varlığını ve önemini giderek yitirmekte olan kamusal alanlar tez araştırmasının odağında bulunmaktadır. Çalışmanın amacı kentteki halk kütüphanelerini merkeze alarak kamusal alan kullanımındaki düşüşün nedenlerini irdelemektir. Mekansal ve tipolojik bir yaklaşım çerçevesinde kurgulanan çalışma dönemsel bir karşılaştırma sunmakta, kentin yaşadığı değişimi çözümlemektedir. Bu doğrultuda İslamabad'daki kamusal, sosyal alanların korunması ve yeniden üretilmesi yönünde etkin politikaların üretilmesine katkı koymak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Pakistan gained its independence from British India in 1947 through a multifaceted socio-political movement that gave rise to its identity and nationhood. Karachi served as the country's capital upon independence, but it was later relocated to Islamabad, under the leadership of General Ayub Khan. Designed by the Greek architect and urbanist C.A. Doxiadis, Islamabad is based on his“Ekistics”theory, which is the science of human settlements. Doxiadis' modernist vision catered to the various needs of the inhabitants, including common spaces and community building. Over the past 60 years, Islamabad has undergone numerous changes, growing, and expanding, but public spaces have declined, from green spaces to public areas, leading to a decrease in public inclusivity. The decline of public spaces in Islamabad is the focus of this thesis. The aim is to study the causes and consequences of this decline, with a particular focus on the typologies of libraries in the city. Understanding the factors influencing this decline is crucial to formulating effective policies to address the issue and promote public/social spaces in Islamabad.