Hemşirelik öğrencilerinin ventilatörle ilişkili pnömoninin önlenmesine yönelik beceri geliştirme süreçlerine simülasyonun etkisi
The effect of simulation on the process of skill development of nursing students to prevent ventilator-associated pneumonia
  1. Tez No: 809545
  2. Yazar: EYLEM TOPBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY SARMASOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAHİDE TUNÇBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Teknik Eğitim, Education and Training, Health Education, Technical Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimlerinde Simülasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırma, senaryo temelli simülasyon eğitiminin, hemşirelik öğrencilerinde ventilatörle ilişkili pnömoni (VİP)'nin önlenmesine yönelik becerilerinin geliştirilmesinde etkisinin belirlenmesi amacıyla ön test-son test tek gruplu yarı deneysel desende gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Amasya Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik Bölümü 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar döneminde Yoğun Bakım Hemşireliği Dersini alan öğrenciler (n=97), örneklemini ise 39 öğrenci oluşturdu. Hazırlık ve uygulama olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilen çalışmanın hazırlık aşamasında; VİP'i önlemeye yönelik üç ayrı senaryo ve beceri performans değerlendirme formu geliştirildi; simülasyon laboratuvar ortamı hazırlandı. Ayrıca VİP önlemeye yönelik teorik ve pratik eğitimler tamamlandı ve senaryoların işlerliği test edildi. Uygulama aşamasında, tüm ekipler birer hafta arayla aynı yüksek gerçeklikli simülasyon senaryolarını içeren ön test, simülasyon ve son test senaryo uygulamalarına katıldı. Öğrencilerin ön test ve son testteki performansları iki bağımsız gözlemci tarafından eş zamanlı olarak değerlendirildi. Veriler, Tanımlayıcı Bilgi Formu, Ventilatörle İlişkili Pnömoniyi Önlemeye İlişkin Performans Değerlendirme Formu aracılığıyla toplandı.Öğrencilerin simülasyon senaryolarındaki performans puanları ön testte 18,38±5,06; son testte 38,38±7,81 idi.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a single group pretest-posttest quasi-experimental design to determine the impact of scenario-based simulation training on the development of skills in nursing students for the prevention of ventilator-associated pneumonia (VAP). The population of the research consisted of the students (n=97) who took the Intensive Care Nursing course in the spring term of the 2021-2022 academic year at the Nursing Department of the Faculty of Health Sciences, Amasya University, and the sample consisted of 39 students. The study was conducted in two stages: preparation and implementation. Three separate scenarios and a skill performance evaluation form for preventing VAP were developed in the preparation stage, and the simulation laboratory environment was prepared. In addition, theoretical and practical training for preventing VAP was completed, and the functionality of the scenarios was tested. In the implementation phase, all teams participated in the pretest, simulation, and posttest scenario applications, which included the same high-fidelity simulation scenarios, with a week in between. The students' performances in the pretest and posttest were evaluated simultaneously by two independent observers. Data was collected through the Descriptive Information Form and the Performance Evaluation Form regarding the Prevention of Ventilator-Associated Pneumonia. The students' performance scores in the simulation scenarios were 18.38±5.06 in the pretest; and 38.38±7.81 in the posttest.