Aorta abdominalis'in morfolojik ve morfometrik değerlendirilmesi
Morphological and morphometric evaluation of abdominal aorta
  1. Tez No: 809546
  2. Yazar: CANSU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK CİHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Aorta abdominalis'deki (AA), morfolojik ve morfometrik değişimler hemodinamiği etkilemekle beraber damar hastalıklarının patogenezinde oldukça önemlidir. Bu çalışmada bifurcatio aortae'nın vertebralara göre seviyesi ile AA'nın deviasyon varlığına, varsa deviasyonun vertebralara göre seviyesine bakarak, bifurcatio aortae açısı ile AA'nın farklı seviyelerdeki çaplarının, yaş ve cinsiyetle olan ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmada 299 bireye ait bilgisayarlı tomogrofi anjiografi (BTA) görüntüleri Horos v.4.0.0 programı kullanılarak 2B ve 3B olarak üzerinde çeşitli seviye, çap, açı ölçümleri yapıldı. Bifurcatio aortae'nın vertebralara göre seviyesi, tüm bireylerde (76 kişi) ve AA deviasyonu olmayan grupta (58 kişi) en fazla L4 orta, AA deviasyonu olan grupta L4 üst (23 kişi) seviyesinde görüldü. AA deviasyonu saptanan 80 kişide, deviasyonun vertebralara göre seviyesi en sık L2-3 discus intervertebralis hizasında (21 kişi) gözlendi. AA'nın tüm seviyelerdeki çap değerleri erkeklerde kadınlara göre daha yüksek bulundu. AA deviasyonu olanlarda çap değerlerinin ve bifurcatio aortae açısının daha yüksek olduğu görülürken, kadınlarda deviasyon varlığı daha fazla, yaş ortalaması da deviasyon olanlarda daha yüksekti. Tüm kişilerde ve AA deviasyonu olmayanlarda çap ile yaş arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki belirlendi. Tüm kişilerde ve AA deviasyonu olanlarda bifurcatio aortae'nın açıları ile yaş arasında pozitif yönlü, anlamlı bir ilişki belirlendi. Bifurcatio aortae dış açısındaki 1 birimlik değişim AA'nın bifurcatio aortae seviyesindeki uzun eksen çapını tüm kişilerde %0.8, deviasyonu olanlarda ise %1.3 oranında arttırmaktadır. Bifurkasyon iç açısındaki 1 birimlik değişim AA'nın bifurcatio aortae seviyesindeki kısa eksen çapını tüm kişilerde % 0.5, deviasyonu olanlarda ise % 0.8 oranında arttırmaktadır. AA anatomisindeki değişiklikleri bilmek gelecekteki klinik tedaviler için önem arz etmektedir. Elde edilen bulguların gelecekteki araştırmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Morphological and morphometric changes in the abdominal aort (AA) affect hemodynamics and are very important in the pathogenesis of vascular diseases. In this study, it was aimed to measure the aortic bifurcation angle and the diameters of the AA at different levels by looking at the level of the aortic bifurcation relative to the vertebrae, the presence of deviation of the AA and the level of the deviation relative to the vertebrae, and to evaluate the relationship with age and gender. In the study, various level, diameter, angle measurements were made on computerized tomography angiography (CTA) images of 299 individuals in 2D and 3D using the Horos v.4.0.0 program. The level of aortic bifurcation relative to the vertebrae was highest in L4 middle level in all individuals (76 individuals) and in the group without AA deviation (58 individuals), and at the L4 upper level (23 individuals) in the group with AA deviation. In 80 people with AA deviation, the level of deviation relative to the vertebrae was most frequently observed at the level of L2-3 intervertebral disc (21 people).The diameter values of AA at all levels were found to be higher in men than in women. It was observed that diameter values and aortic bifurcation angle were higher in patients with AA deviation, while the presence of deviation was higher in women, and the mean age was higher in those with deviation. A positive and significant relationship was determined between diameter and age in all subjects and those without AA deviation. A positive and significant relationship was determined between the angles of the aortic bifurcation and age in all subjects and those with AA deviation. A change of 1 unit in the external angle of the bifurcatio aortae increases the diameter of the long axis of the AA at the level of the aortic bifurcation by 0.8% in all individuals and by 1.3% in those with deviation. A 1-unit change in the internal angle of the bifurcation increases the short axis diameter of the AA at the level of the aortic bifurcation by 0.5% in all individuals and by 0.8% in those with deviation. Knowing the changes in AA anatomy is important for future clinical treatments. It is thought that the findings will contribute to future research.