Hipertansif çocuklarda obezite ve ürik asit düzeylerinin günlük kan basıncı ritmi üzerine etkisi
The effect of obesity and uric acid levels on diurnal blood pressure rhythm in hypertensive children
  1. Tez No: 809573
  2. Yazar: ESRA GEZİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORKUN TOLUNAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmada T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği, Çocuk Nefroloji polikliniğinde hipertansiyon tanısı ile takip ve tedavisi yapılan hastalarda obezite ve ürik asit düzeylerinin günlük kan basıncı ritmi üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 31/08/2020 ve 31/08/2021 tarihleri arasında hipertansiyon tanılı 244 hastaya ulaşıldı, içlerinden çalışma kriterlerine uyan 180 hasta çalışmaya dahil edildi. Vücut kitle indeksi persentil %95 olan hastalar ise obez kabul edildi. Obezite ve ürik asit düzeyinin günlük kan basıncı üzerine etkileri değerlendirildi. Bulgular: Hastaların 70'i (%38,9) kız, 110'u (%61,1) erkek idi. Hastaların yaşları 5-17,5 yıl arasında değişmekte (ortanca yaş 14 yıl) idi. Hastaların 93'ü (%51,7) obez, 25'i (%13,9) aşırı kilolu, 59'u (%32,8) normal, 3'ü (%1,7) zayıf idi. Hastaların 180'inin (%100) ofis TA değerine bakıldığında 9'u (%5) normal (maskeli HT), 24'ü (%13,3) yükselmiş kan basıncı, 147'si (%81,7) ise hipertansiyon (52'sinde (%35,4) grade 1 HT, 95'inde (%64,6) ise grade 2 HT) saptandı. Primer HT ve sekonder HT ile diastolik kan basıncının diürnal ritmi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptandı (p=0,001). Ürik asit düzeyi ile cinsiyet arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptandı (p=0,049). Ürik asit düzeyi ve obezite arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (p=0,008). Sonuç: Hipertansiyon hastası çocukların tanı öncesi 1/3'ünden fazlasının asemptomatik olması, çocukluk çağında rutin muayenede tansiyon ölçümünün önemini göstermektedir. Hipertansiyon etyolojisinde en sık primer hipertansiyon ve bu grupta da obezite ilişkili hipertansiyon oranı yüksek düzeyde görülmektedir. Sekonder HT içinde en sık neden ise renal kaynaklı nedenler olarak literatür ile uyumlu idi. Obezlerde ve erkeklerde ortalama ürik asit düzeyi daha yüksekti. Ürik asit yüksekliği, obez çocuklarda, hipertansiyon tanı anında dikkat edilmesi gereken bir parametredir. Olguların yarısından çoğunda tedavide ilk tercih yaşam tarzı değişikliği ve diyet önerisiydi. Bu durumda sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite alışkanlıkları ile sıklığı azaltılabilecek olan obezitenin, başta hipertansiyon olmak üzere gelişebilecek diğer kardiyovasküler hastalıkların gelişmesinde de önlenebilir bir risk faktörü olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, It was aimed to evaluate the effects of obesity and uric acid levels on diurnal blood pressure rhythm in patients who were followed up and treated with the diagnosis of hypertension in the Republic of Türkiye Ministry of Health Health Sciences University Adana City Training and Research Hospital Pediatrics and Nephrology outpatient clinic. Materials and Methods: The study included 244 patients diagnosed with hypertension between 31/08/2020 and 31/08/2021, and 180 patients who met the study criteria were included in the study. Patients with a BMI of 95% were considered obese. The effects of obesity and uric acid level on daily blood pressure were evaluated. Results: 70 (38.9%) of the patients were female and 110 (61.1%) were male. The ages of the patients ranged from 5 to 17.5 years (median age 14 years). Of the patients, 93 (51.7%) were obese, 25 (13.9%) were overweight, 59 (32.8%) were normal, and 3 (1.7%) were underweight. Considering the office TA value of 180 (100%) of the patients, 9 (5%) were normal (masked HT), 24 (13.3%) had elevated blood pressure, 147 (81.7%) had hypertension (Grade 1 HT was detected in 52 (35.4%) and grade 2 HT in 95 (64.6%). A statistically significant difference was found between primary HT and secondary HT and the diurnal rhythm of diastolic blood pressure (p=0.001). A statistically significant difference was found between uric acid level and gender (p=0.049). A statistically significant difference was found between uric acid level and obesity (p=0.008). Conclusion: The fact that more than 1/3 of children with hypertension are asymptomatic before diagnosis shows the importance of blood pressure measurement in routine examination in childhood. Primary hypertension is the most common etiology of hypertension and obesity-related hypertension rate is high in this group. The most common cause of secondary HT was renal origin, which was consistent with the literature. The mean uric acid level was higher in obese and men. High uric acid level is a parameter that should be considered at the time of diagnosis of hypertension in obese children. In more than half of the cases, the first choice of treatment was lifestyle change and dietary advice. In this case, it was concluded that obesity, the frequency of which can be reduced with healthy nutrition and physical activity habits, is a preventable risk factor for the development of other cardiovascular diseases, especially hypertension.