Kuvvet ve enerji ünitesinde uygulanan ters yüz öğrenme modelinin ortaokul öğrencilerinin akademik başarı, öğrenme sorumlulukları ve görüşlerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of the reverse face learning model applied in the force and energy unit on academic success, learning responsibilities and opinions of secondary school students
  1. Tez No: 809596
  2. Yazar: AYŞE DEVRİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÖNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı kuvvet ve enerji ünitesinde uygulanan ters yüz öğrenme modelinin ortaokul öğrencilerinin akademik başarı, öğrenme sorumlulukları ve görüşlerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmada deneysel desen yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın verileri Kuvvet ve Enerji ünitesine yönelik akademik başarı testi, öğrenme sorumluluğu ölçeği ve görüşme formu ile toplanmıştır. Çalışmanın örneklemi için de Kars ili sınırları içerisinde bir ortaokul seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden uygun (kazara) örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. 7.sınıf şubeleri ile yapılan çalışmaya 44 öğrenci katılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular sonucunda ters yüz öğrenme modelinin uygulandığı grupta kuvvet ve enerji ünitesindeki akademik başarının arttığı ve bu modelin öğrenme sorumluluklarını geliştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the flipped learning model applied in the force and energy unit on the academic achievement, learning responsibilities and opinions of secondary school students.Experimental design method was used in the study. The data of the study were collected with the academic achievement test, the learning responsibility scale and the interview form for the Force and Energy unit. For the sample of the study, a secondary school within the borders of Kars province was selected by convenient (accidental) sampling method from non-random sampling methods. 44 students participated in the study with the 7th grade branches. As a result of the findings obtained in the study, it was determined that the academic success in the force and energy unit increased in the group in wich the flipped learning model was applied, and this model improved the learning responsibilities.