Yedinci sınıf kuvvet ve enerji ünitesinde uygulanan Konu Jigsaw yönteminin başarıya ve kalıcılığa etkisi
The impact of the Subject Jigsaw method on success and permanence in the seventh grade force and energy unit
- Tez No: 882660
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL DOYMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada ortaokul yedinci sınıf Kuvvet ve Enerji ünitesi konu ve kavramlarına yönelik işbirlikli öğretim yöntemine dayalı Konu Jigsaw etkinlikleri geliştirilerek, uygulanan bu etkinliklerin öğrencilerin akademik başarıları üzerine etkililiğinin, öğrenmelerinin kalıcılığının ve öğrencilerin uygulama süresince kullandıkları Konu Jigsaw yöntemine ilişkin görüşlerini belirlemek amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı karma (mixed) desen kullanılmıştır. Bu araştırmanın çalışma grubunu, 2023 – 2024 eğitim öğretim yılında Kocaeli ili Darıca ilçesinde bir ortaokul da yedinci sınıfında öğrenim gören iki farklı sınıftaki 64 öğrenci oluşturmaktadır. Dört hafta (16 ders saati) boyunca deney grubunda işbirlikli öğrenme yöntemlerinden Konu Jigsaw tekniği, kontrol grubunda ise mevcut öğretim programı kullanılarak dersler işlenmiştir. Veri toplama aracı olarak Ön Bilgi Testi (ÖBT), Akademik Başarı Testi (ABT), Modül Testler (MT) ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu (YYGF) kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS paket programıyla ve anlamlılık düzeyi 0,05 dikkate alınarak yapılmıştır. Çalışma sonunda akademik başarı açısından deney grubu lehine anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Araştırmada kullanılan kalıcılık testi puanları incelendiğinde ise deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmüştür. Çalışma bitiminde deney grubundan yedi öğrenciyle yapılan görüşmede ise öğrenciler Konu Jigsaw yönteminin olumlu yönleri yanında birkaç olumsuz özelliklerini de ifade etmişlerdir. Sonuç olarak uygulanan Konu Jigsaw yönteminin yedinci sınıf öğrencilerinin ders başarılarını artırmada olumlu yönde etkisinin olduğu, bilgilerin kalıcılığı açısından etkisinin olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop Subject Jigsaw activities based on collaborative teaching methods related to the topics and concepts of the seventh-grade Force and Energy unit in middle school. It seeks to determine the effectiveness of these activities on students' academic achievement, the retention of their learning, and the students' opinions about the Subject Jigsaw method used during the implementation. A mixed-methods design combining quantitative and qualitative research methods was used in this study. The study group consisted of 64 students from two different classes in the seventh grade of a middle school in the Darıca district of Kocaeli province during the 2023-2024 academic year. Over four weeks (16 lesson hours), the experimental group was taught using the Subject Jigsaw technique, a collaborative learning method, while the control group followed the current curriculum. Data collection tools included the Pre-Knowledge Test (OBT), Academic Achievement Test (ABT), Module Tests (MT), and a Semi-Structured Interview Form (YYGF). The independent samples t-test was used for data analysis, and the SPSS software package was used with a significance level of 0.05. At the end of the study, a significant difference was found in favor of the experimental group in terms of academic achievement. However, when examining the retention test scores, no significant difference was found between the experimental and control groups. Interviews conducted with seven students from the experimental group revealed that while they highlighted the positive aspects of the Subject Jigsaw method, they also noted a few negative features. As a consequence, the implemented Subject Jigsaw method positively impacted the academic achievement of seventh grade students but did not affect the retention of information.