The role of attachment and conflict resolution styles on romantic relationship commitment of emerging adults: Investment model perspective
Bağlanma ve çatışma çözme stillerinin beliren yetişkinlerin romantik ilişki bağlanımındaki rolü: Yatırım modeli yaklaşımı
  1. Tez No: 663183
  2. Yazar: ONUR KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türk beliren yetişkinlerin bağlanma ve çatışma çözme stillerinin, cinsiyet, ilişki süresi ve öğrencilik statüsü kontrol edildikten sonra Rusbult'un Yatırım Modeli doğrultusunda romantik ilişki bağlanımlarını ne ölçüde yordadığını araştırmaktır. Veriler, 19-26 yaş arası, en az bir aydır romantik ilişkisi olan, 610 beliren yetişkinden (329 Kadın, 281 Erkek) İlişki İstikrarı Ölçeği, Romantik İlişkilerde Çatışma Çözüm Stilleri, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II ve demografik form kullanarak toplanmıştır. Çalışmada nicel korelasyon deseni kullanılarak, altı ayrı Çok Değişkenli Varyans Analizi (MANOVA), bir çoklu regresyon ve bir hiyerarşik çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Bulgular, bağlanma stilleri, çatışma çözme stilleri ve ilişki bağlanımları açısından kadın ve erkekler arasında bir fark olmadığını göstermiştir. Öğrencilik durumuna göre, seçeneklerin niteliğinde istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Ayrıca, hiyerarşik çoklu regresyon analizi bulguları öğrenci olmayan, ilişki doyumu yüksek, ilişki yatırımı daha fazla, seçeneklerinin niteliği daha az, pozitif çatışma stilini daha fazla kullanan ve daha az kaçınmacı bağlanma stili olan beliren yetişkinlerin romantik ilişki bağlanımlarının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmıştır. Gelecek araştırmalar ve uygulamalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate to what extend attachment and conflict resolution styles of Turkish emerging adults predict their romantic relationship commitment using Rusbult's Investment Model after gender, relationship duration, and student status are controlled. Data were collected from 610 emerging adults (329 women, 281 men), aged between 19-26 and who had a romantic relationship for at least one month via using the Relationship Stability Scale, the Conflict Resolution Styles in Romantic Relationship, the Experiences in Close Relationships-Revised, and a demographic form. Using a quantitative correlational design, six-separate Multivariate Analysis of Variance (MANOVA), a simultaneous multiple regression, and a hierarchical multiple regression analysis were performed for the study. Results showed that there was no difference between men and women in terms of their attachment styles, conflict resolution styles, and relationship commitment. Regarding student status, a statistically significant difference was found in quality of alternatives. Furthermore, the hierarchical multiple regression analysis revealed that non-student Turkish emerging adults with satisfying relationships, having a good deal of investment in relationships, fewer alternatives, showing less avoidance attachment, and having a positive conflict resolution style, have a greater level of romantic relationship commitment. Results were discussed in light of the relevant literature. Recommendations for future research and implications were presented.