Kuzey Makedonya'da yaşayan Arnavut üniversite öğrencilerinin milli kimlik algısı
National identity perception of Albania university students living in North Macedonia
- Tez No: 809643
- Danışmanlar: PROF. TEVFİK ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Çalışma Kuzey Makedonya'da yaşayan Arnavutüniversiteöğrencilerininmillîkimlik algısını ortaya hedeflenmektedir. Bu çalışmada millî kimlik ve ulus kavramlardan yararlanılarak farklı bir bakış açısı getirilmeye çalışılmıştır. Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nde Arnavutlar en büyük etnik grubu oluşturmaktadır. Ülkenin resmi dili Makedonca'dır. Arnavutça ise Arnavutların yoğunolduğu bazı il ve ilçelerde kullanılmaktadır. Etnikazınlıklarınkonuştuğudiller ise Türkçe, Hırvatça, Sırpça, Romca, Ulahça gibi birçok farklı diller konuşulmaktadır. Arnavutlar çoğunlukla ülkenin kuzeybatı ve batı kesimlerinde yaşamaktadır. Arnavutların, siyasi ve sosyal hakları 2001'deki savaşsonra imzalanan Ohri Çerçeve Anlaşması ile belirlenmektedir. 2002 yılında yapılan Anayasa değişikliği ile Arnavutların hakları devletteki temsilci oranına göre düzenlenmiştir. Ancak günlük yaşamda çok sayıda siyasi, hukuki, etnik, eğitimsel, kültürel ve sosyal sorunla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu çalışmada nicel ve nitel yöntemi bir arada kullanılmıştır, bu çerçevede hazırlanan anket ve görüşme formları Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'ndeki Arnavut öğrencilere uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar göre Kuzey Makedonya'da yaşayan Arnavut öğrencilerle, millet ve etnisite algılarında herhangi bir kimlik krizi yaşamamakta ve kendilerini Arnavut olarak algılamaya devam etmektedirler. Araştırma sonucunda Kuzey Makedonya'daki Arnavut öğrencilerin arasında dini, millî ve etnik kimliği konusunda farkındalığın olduğu şekillinde sonuça ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the national identity perception of Albanian University students living in North Macedonia. Respectively, it is an attempt to bring a different perspective by using the concepts of national identity and nation. Albanians form the largest ethnic group in the Republic of North Macedonia. The official language of the country is Macedonian. Albanian language is used in some provinces and districts where Albanians are positioned. The languages spoken by ethnic minorities are many different languages such as Turkish, Croatian, Serbian, Romanian, and Vlach. Albanians mostly live in the northwestern and western parts of the country. The political and social rights of Albanians are determined by the Ohrid Framework Agreement signed after the war, in 2001. With the constitutional amendment made in 2002, the rights of Albanians were regulated according to the ratio of representatives in the state. However, they face many political, legal, ethnic, educational, cultural and social problems in daily life. In this study, both quantitative and qualitative methods are used, while questionnaire and interview forms prepared in this framework were applied to Albanian students in the Republic of North Macedonia. According to the results obtained, Albanian students living in North Macedonia do not experience any identity crisis in their perception of nation and ethnicity and continue to perceive themselves as Albanian. As a result of the research, it has been revealed that there is awareness about religious, national and ethnic identity among Albanian students in North Macedonia.