K slant helisler ve karakterizasyonları
K slant helisler ve karakterizasyonları
  1. Tez No: 809646
  2. Yazar: HATİCE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNEVVER YILDIRIM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmada genel helis ve slant helislerin genelleştirilmesi olan bir k-slant helisin yeni bir tanımını verilmiştir. Daha sonra, 3-boyutlu Öklid uzayındaki özel bir çatıya göre bir k -slant helisin parametrik temsilini belirlemek için üçüncü dereceden bir vektör diferansiyel denklemi oluşturulmuştur. Son olarak, içsel(intrinsic) denklemler aracılığıyla bazı 2-slant helis örneklerinin konum vektörünü bulmak için elde edilen yöntem uygulanmıştır
Özet (Çeviri)
In this paper , we give a new characterization of a k-slant helix which is a general-ization of general and slant helices. Thereafter, we consturact a vector differential equation of the third order to determine the parametric representation of a k-slant helix according to a special frame in Euclidean 3-space . Finally, we apply this method to find the position vector of some examples of 2-slant helix by means of intrinsic equations.