The effects of strategic planning on institutional performance in human resource management: Case study at the University of Baghdad
İnsan kaynakları yönetiminde stratejik planlamanın kurumsal performansa etkileri: Bağdat Üniversitesi'nde vaka çalışması
- Tez No: 809674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME GÖKTAŞ KULUALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışması, stratejik planlamanın kurumsal performans üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Çalışanların ve uzmanların becerilerini nasıl uyarlayabileceklerini ve üniversitedeki kurumsal performansı ilerletmek için bunları yeni teknolojiye nasıl güvenli bir şekilde aktarabileceklerini de incelemektedir. Bu amaçla, Bağdat Üniversitesi'nde görev yapan 400 akademik ve idari çalışandan anket tekniğiyle veriler elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, stratejik planlama ve organizasyonel performans ile ilgili ana hipotezler ve alt hipotezler kabul edilmiştir. Sonuçlar, stratejik planlamanın örgütsel performansı pozitif ve anlamlı bir şekilde etkilediğini, stratejik vizyonun organizasyonel performans üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu, iç ve dış çevre analizinin organizasyonel performans üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu, izlemenin organizasyonel performans üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlara göre, araştırma değişkenlerinin, üniversitenin kurumsal performansı ve insan kaynaklarını geliştirilmek için yaptığı faaliyetlerin hedefleri ile çalışan ve yöneticilerin bu faaliyetler hakkındaki düşüncelerinin benzer olduğu görülmüştür. Ayrıca, Bağdat Üniversitesi'nin ulaşmak istediği belirli sonuçları olan hedefleri yazılıdır ve üniversite, iç ortamdaki eksiklikleri gidermeye isteklidir ve yönetim, küresel ortamdaki sürekli değişikliklere ayak uydurmaya çalışmaktadır. Bağdat Üniversitesi, yazılı bir vizyon ve misyonun yanı sıra yüksek organizasyonel performansa sahiptir. Ayrıca yönetim, üniversitenin performansını izlemek ve stratejik planlama sürecini sürekli olarak benimsemek ve iş geliştirme yollarını tartışmak konusunda isteklidir.
Özet (Çeviri)
This thesis study explores the impact of strategic planning on corporate performance. It also examines how employees and professionals can adapt their skills and safely transfer them to new technology to advance organizational performance at the university. For this purpose, data were obtained from 400 academic and administrative staff working at Baghdad University by survey technique. According to the results of the research, the main hypotheses and sub-hypotheses related to strategic planning and organizational performance were accepted. The results showed that strategic planning affects organizational performance positively and significantly, the strategic vision has a positive and significant effect on organizational performance, the internal and external environment has a positive and significant effect on organizational performance, monitoring has a positive and significant effect on organizational performance. According to these results, it was seen that the research variables, the institutional performance of the university and the objectives of the activities carried out to develop human resources, and the thoughts of the employees and managers about these activities were similar. Also, the goals of the University of Baghdad with specific results that it wants to achieve are written, and the university is willing to make up for the shortcomings in the internal environment, and the administration tries to keep up with the constant changes in the global environment. Baghdad University has a written vision and mission, as well as high organizational performance. In addition, the management is willing to monitor the performance of the university and constantly adopt the strategic planning process and discuss ways of business development.