Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin gelecek zaman perspektifleri ile mesleki yeterlilik algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between physical education and sports teachers' future perspectives and the perception of professional competence
  1. Tez No: 809684
  2. Yazar: TUĞBA ÖRGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN HERGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin gelecek zaman perspektifleri ile mesleki yeterlilik algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. İlişkisel tarama modeliyle yürütülen araştırmaya 2023-2023 eğitim-öğretim döneminde Sakarya ilinde beden eğitimi ve spor öğretmeni olarak görev yapan 246 beden eğitimi ve spor öğretmeni katılım göstermiştir. Veriler "Kişisel Bilgi Formu'', ''Gelecek Zaman Perspektifi Ölçeği'' ve ''Mesleki Yeterlilik Algısı Ölçeği'' ile toplanmıştır. İstatistiksel analizlerde bağımsız gruplar t-testi, Pearson korelasyon ve Regresyon tekniği kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin gelecek zaman perspektiflerinde cinsiyete ve lisanslı spor yapma durumlarına göre anlamlı farklılık elde edilirken (p.05). Mesleki yeterlik algısı açısından sonuçlara bakıldığında cinsiyete, medeni duruma ve lisanslı spor yapma durumlarına göre anlamlı farklılık elde edilirken (p.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between the future time perspectives of physical education and sports teachers and their perception of professional competence. 246 physical education and sports teachers working as physical education and sports teachers in Sakarya province participated in the research conducted with the relational screening model in the 2022-2023 academic year. The data were collected with the“Personal Information Form”,“Future Time Perspective Scale”and“Vocational Competence Perception Scale”. Independent groups t-test, Pearson correlation and Regression technique were used for statistical analysis. When the research findings are examined, there is a significant difference in the future time perspectives of physical education and sports teachers according to gender and licensed sports status (p.05).