Tapuda kayıtlı olmayan taşınmazların mülkiyetinin olağanüstü zamanaşımı yoluyla kazanılması
Acquisition of immovables with extraordinary timeout
- Tez No: 809690
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUDRET ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Ülkemizde kadastral çalışmaların henüz tamamlanmamış olması, taşınmazların olağanüstü zamanaşımı ile kazanımı müessesesinin güncelliğini korumasına neden olmaktadır. Kazandırıcı zamanaşımı da denilen bu olgu, kazanılmaya elverişli ve özel mülkiyete konu olan tapu sicilinde kayıtlı veya tapu kütüğünde kayıtlı olmayan taşınmazların kanunda belirtilen maddi koşulları sağlamaları halinde zilyet lehine tescilini sağlayan ve böylece mülkiyeti kazandıran kanuni bir düzenlemedir. Bu kanuni koşullar TMK'nın 713'üncü maddesi ile düzenlenmiştir. TMK 713/son maddesi ile özel kanunlara atıf yapılmış olup, bu doğrultuda ilk akla gelen kanuni düzenleme 3402 sayılı Kadastro Kanunudur. 3402 sayılı Kadastro Kanunu madde 14 ile tapusuz taşınmaz malların tespiti düzenlenmiş, yine Kadastro Kanunu'nun 23'üncü maddesi ile 3402 sayılı yasada hüküm bulunmayan hallerde Türk Medeni Kanunu ve diğer ilgili kanunların uygulanacağı açıkça belirtilmiştir. 3402 sayılı Kadastro Kanunu'nun 33/3'üncü maddesi ile Kadastro Kanunu'nun uygulandığı yerler dışında kalan taşınmazlar hakkında aynı kanunun 14'üncü maddesine atıfta bulunulmuş, bu maddeye genel bir nitelik kazandırılmış, böylece kanun koyucu tarafından özel ve genel kanunların birbirlerini tamamlamasına gayret edilmiştir. Bu doğrultuda genel hüküm niteliği kazanan Kadastro Kanunu'nun 14'üncü maddesi hem kadastro alanı içerisinde kalan taşınmazlar hakkında açılacak tespit davalarında, hem de kadastro alanı dışında kalan taşınmazlar hakkında açılacak tescil davalarında uygulama alanı bulmuştur. Olağanüstü zamanaşımı ile taşınmazın kazanılmasında kanunlarca öngörülen koşulları, taşınmaza ilişkin koşullar ve zilyetliğe ilişkin koşullar olarak iki ana başlıkta toplamak mümkündür. Taşınmaza ilişkin koşullar, taşınmazın devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunmaması, kanunlarca yasaklanmış yerlerden olmaması ve taşınmazın özel mülkiyet konusu olmasıdır. Zilyetliğe ilişkin koşullar, öncelikle zilyedin malik sıfatı ile zilyet olması ve bu zilyetliğin davasız ve aralıksız yirmi yıl boyunca devam etmesiyle oluşmaktadır. Tüm bu koşulları sağlayan kişi, taşınmazın mülkiyetini kazanmış olur.
Özet (Çeviri)
The fact that cadastral studies are not yet completed in our country causes the acquisition of immovable properties with an extraordinary prescription that is still up to date.is a legal provision that provides registration in favor of the possessor and thereby the acquisition of the ownership of the immovable property, if such immovable property that is registered in the title deed registry or that is not registered in the title deed registry fulfills the material conditions specified in the law. These legal conditions are regulated by article 713 of the Turkish Civil Code. This issue has been referred to at the article 713/last paragraph of the Turkish Civil Code and special laws,In the Article 14 of the Cadastre Law No. 3402, the determination of immovable property without title deeds has been regulated, and in the article 23 of the Cadastre Law, it is clearly stated that the Turkish Civil Code and other relevant laws will be used in cases where there is no provision in the law number 3402. In article 33/3 of the Cadastre Law No. 3402, it is stated that Article 14 of the same law will be applied for the immovable properties other than the one subject of the application of the Cadastral Law. This regulatory provision gives a general quality to this article. Thus, the legislator has arranged the private and general laws in such a way to complement each other. Article 14 of the Cadastral Law, which has become a general provision in this direction, has found application in both the registration lawsuits to be filed against the immovable properties within the Cadastral area and in the registration lawsuits that are the result of disputes outside the cadastre. The conditions stipulated by law for the acquisition of immovable properties through extraordinary prescription, can be gathered under two main titles, respectively the conditions related to the immovable and the conditions related to the possession. When we look at the conditions related to the immovable property, simply it can be defined as a property that is not under the government's discretion, is not prohibited by law and is a private immovable property. The conditions possession are formed when the owner is a possession as an owner and this possession continues for twenty years without a lawsuit and without interruption.The person who meets all these conditions gains the ownership of the immovable