Teknoloji ve inovasyon yönetiminde teknoloji değerlendirme aracı
Technology assessment tool in technology and innovation management
- Tez No: 809691
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ORBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Tez çalışması kapsamında, şirketlerin teknoloji ve inovasyon yönetimi faaliyetlerinde ürünlerine entegre etmek istedikleri yeni teknolojileri doğru bir şekilde seçmelerine yardımcı olmak amacıyla bir teknoloji değerlendirme aracı geliştirilmiştir. Bu değerlendirme aracı, entegre edilmek istenen yeni teknolojinin stratejik önemini ve potansiyelini göz önünde bulundurarak analiz edecek ve teknolojinin şirket için uygunluğuna karar verilmesini kolaylaştıracaktır. Değerlendirme aracında yer alan sorular farklı niteliklere sahip olması nedeniyle, sorulara verilen cevaplar sonucunda bir skorlama yapılacak, teknolojinin performansı ve potansiyeli grafiği oluşturulacaktır. Değerlendirme aracının kullanımı, şirketlerin doğru teknolojileri seçmelerine yardımcı olacak ve kaynaklarını daha iyi yönetmelerine olanak sağlayacaktır. Bu kapsamda, geliştirilen teknoloji değerlendirme aracı iki ayrı teknoloji örnek senaryosunda uygulanmış, yapay zeka programı ChatGPT'nin yardımıyla teknolojilerin performansları hesaplanmış ve şirketin hedefleri ve potansiyeli dikkate alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, a technology assessment tool has been developed to assist companies correctly select the new technologies to integrate into their products in their technology and innovation management activities. This assessment tool will analyze the new technology to be integrated, taking into account its strategic importance and potential, and will facilitate the decision of the suitability of the technology for the company. Due to the diverse nature of the questions in the assessment tool, responses to the questions will be scored, and a performance and potential graph of the technology will be generated. Use of the assessment tool will help companies choose the right technologies and enable them to better manage their resources. In this context, the developed technology evaluation tool was applied in two different technology sample scenarios, the performances of the technologies were calculated with the help of the artificial intelligence program ChatGPT and evaluated considering the company's goals and potential.