Kozmetik firmalarının dijital pazarlama açısından sosyal medya kullanımı üzerine bir araştırma
A research on social media use of cosmetic companies in terms of digital marketing
- Tez No: 809694
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA AYSUNA TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada sosyal medyayı yaygın olarak kullanan sektörlerin başında gelen kozmetik sektöründeki firmaların dijital pazarlama açısından sosyal medya kullanımları araştırılmış, global merkezli olup Türkiye'de de faaliyet gösteren üç büyük kozmetik firmasının global ve lokal sosyal medya hesaplarının incelenmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda, bir aylık bir süreç seçilerek kozmetik firmalarının Instagram, Facebook, Twitter, Youtube ve Tiktok hesapları analiz edilmiştir. Firmaların belirlenen tarih aralığında bu sosyal medya hesaplarındaki takipçi sayıları, etkileşim sayıları, gönderi sayıları, beğeni sayıları tespit edilmiştir. Aynı tarih aralığındaki popüler konu başlıkları incelenmiş, sosyal medyada kullanılan etiketler belirlenmiştir; firmalar birbiriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of social media in terms of digital marketing by companies in the cosmetics sector, which is one of the leading sectors that use social media, has been investigated, and it is aimed to examine the global and local social media accounts of three global centered cosmetics companies operating in Turkey. In this context, Instagram, Facebook, Twitter, Youtube and Tiktok accounts of cosmetic companies were analyzed by choosing a one-month period. The number of followers, the number of interactions, the number of posts, and the number of likes in these social media accounts of the companies were determined within the specified date range. Popular topics in the same date range were examined and the tags used in social media were determined; companies were compared with each other.