E-spor turistlerinin unutulmaz turizm deneyimlerine yönelik bir araştırma
A research on the memorable tourism experiences of e-sports tourists
- Tez No: 809693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİYE EKİCİ ÇİLKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye E-spor Federasyonuna bağlı lisanslı e-spor turistlerinin deneyimlerini unutulmaz kılan unsurları açığa çıkartmaktır. Çalışma grubunu, Türkiye E-spor Federasyonuna bağlı lisanslı e-spor turistleri oluşturmaktadır. E-spor turist yoğunluğunun İstanbul'da olması göz önüne alındığında çalışma İstanbul ilinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma lisanslı e-spor turistleri ile yüz yüze ve çevrim içi görüşme şeklinde yarı yapılandırılmış soru formları üzerinden gerçekleştirilmiştir. Veriler içerik analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırma bulguları ana tema, sınıflandırma ve alt gruplar oluşturularak sistematik olarak sunulmuştur. Nitel araştırma verilerine içerik analizi uygulanması sonucunda e-spor turistlerinin unutulmaz turizm deneyimlerini etkileyen unsurlara yönelik, 8 ana tema (hedonizm, yenilik, ferahlık, destinasyon özellikleri, sosyal etkileşim, bilişsel gelişim, hizmet kalitesi ve tanınırlık) ve 28 alt tema elde edilmiştir. Araştırma verilerinden elde edilen bulgular alanyazın ile karşılaştırılarak tartışma ve sonuç ortaya konulmuştur. Ayrıca literatüre ve uygulamaya yönelik çıkarımlar ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the elements that make the experiences of licensed e-sports tourists affiliated with the Turkish E-sports Federation memorable. The research group consists of licensed e-sports tourists affiliated with the Turkish E-sports Federation. Considering that the density of e-sports tourists is in Istanbul, the study was carried out in the province of Istanbul. The research was carried out in the form of face-to-face and online interviews with licensed e-sports tourists through semi-structured questionnaires. The data were analyzed by content analysis technique. The research findings were presented systematically by forming the main theme, classification and subgroups. As a result of applying content analysis to qualitative research data, 8 main themes (hedonism, novelty, refreshment, destination characteristics, social interaction, cognitive development, service quality and recognition) and 28 sub-themes were obtained for the factors affecting the memorable tourism experiences of e-sports tourists. The findings obtained from the research data were compared with the literature and the discussion and conclusion were presented. In addition, implications and recommendations for the literature and practice are presented.