Yiyecek içecek işletmelerinin pazarlanmasında çocuk menüleri: Üretici ve tüketici açısından değerlendirilmesi
Child menus in marketing of food and beverage enterprises: Evaluation of the producer and consumer point of view
  1. Tez No: 809700
  2. Yazar: OĞUZHAN TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Turizm endüstrisinin en önemli hizmet bileşenlerinden biri olan yiyecek içecek sektörü, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de son yıllarda teknolojik yenilikler ve talep çeşitliliğinin artması ile doğru orantılı olarak, sürekli değişim ve gelişim içerisinde ilerlemektedir. Dolayısıyla Dünya'da yaşanan nüfus artışı, internet kullanımının yaygınlaşması, bilgiye ulaşmanın kolaylaşması ve turistik talepteki sürekli yeni bir yer, yeni bir tat arayışı ile doğru orantılı olarak, yiyecek içecek işletmeleri de sayısal olarak artmaktadır. İşletme sayılarının artması ile rekabet de artmış ve pazarlama rekabet ortamında daha çok ön plana çıkmaya başlamıştır. Turistik işletmeler talepte süreklilik ve tüketici beklentilerini karşılayabilmek amacıyla pazarlamada farklı uygulamalara ve stratejilere yer vermeye başlamışlardır. Bu çalışmada yiyecek içecek işletmelerinin pazarlanmasında çocuk menülerinin rolünün ne olduğunu; üretici ve tüketici bakış açısıyla değerlendirerek çıkarılan sonuçlarda işletmelerin uygulamalarında ve stratejilerinde eksiklikleri göstermek, iyileştirmeler yapmalarına yardımcı olmak, yeni pazarlama stratejilerinde dayanak oluşturulması amacı güdülmüştür. Araştırmada nitel veri toplamı yöntemi tercih edilmiş ve veri toplamak amacıyla da yarı-yapılandırılmış görüşme formundan faydalanılmıştır. Bu teknik araştırmaya dâhil edilen her iki grup içinde benimsenmiştir. Görüşmede ilk grup olarak üretici firmalardan kabul edilen 10 işletme yöneticisi ile bir araya gelinerek görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ardından tüketici olarak bu yiyecek-içecek işletmelerinden yararlanan çocuklu ailelerden 32 ebeveyn ile bir araya gelinerek görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma konusuyla ilgili derinlemesine bilgi elde edebilmek gayesi ile her iki grup için yarı-yapılandırılmış mülakat formu kullanılmıştır. Görüşmeler sonucunda ortaya çıkan veriler içerik analizine tabi tutularak elde edilen sonuçlar raporlanmıştır. Araştırma ortaya çıkardığı sonuçlara göre çocuk menüleri üzerine işletmelerin pazarlama uygulamaları ve stratejilerinde özellikle yerel işletmeler bağlamında eksiklik ve eldeki mevcut stratejileri uygulayamadıkları gözlemlenmiştir. Yerel işletmelerinin müşteri portföylerini oluşturan çocuklu ailelere rağmen çocuk menüleri konusunda hem bilgi hem de uygulamada zayıf kaldıkları belirlenmiştir. Araştırma verilerine göre, kurumsal ölçek içerisinde yer alan yiyecek-içecek işletmelerinin çocuk menüleri konusunda, yerel ve geleneksel işletmelere göre çocuk menüleri içerisindeki sundukları seçeneklerin daha fazla olduğu sonucu da araştırmada ulaşılan diğer bir sonuç olmuştur. Araştırma bulgularına göre; işletmelerin eş zamanlı olarak hem müşteri memnuniyetini, hem karlılığını, hem de büyümesini sağlamada çocuk menülerini kullanması gerektiği tavsiye edilebilir. Sonuç olarak, hizmet sunumu esnasında çocuk menülerinin işletmelerinin pazarlama faaliyetlerinde kullanılmasının gerekli olduğu söylenebilir. Bu araştırma Türkiye'de yiyecek-içecek işletmelerini kapsayan çocuklu ailelere ve çocuk menülerine yönelik yapılan bilimsel çalışmaların literatür kısmında neredeyse yok denecek kadar zayıf olması sebebi ile önemli bir çalışma olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The food and beverage industry, which is one of the most important service components of the tourism industry, has been advancing in constant change and development in line with the technological innovations and the increase in demand diversity in Turkey as well as in the world in recent years. Therefore, in direct proportion to the population growth in the world, the widespread use of the internet, the ease of access to information, and the constant search for a new place and a new taste in touristic demand, food and beverage businesses are increasing numerically. With the increase in the number of businesses, competition has also increased and marketing has begun to come to the fore in the competitive environment. Touristic businesses have started to include different applications and strategies in marketing in order to meet the continuity in demand and consumer expectations. In this study, what is the role of children's menus in the marketing of food and beverage businesses; It is aimed to show the deficiencies in the practices and strategies of the enterprises, to help them make improvements, and to form a basis for new marketing strategies in the results obtained by evaluating them from the perspective of the producer and the consumer. Qualitative data collection method was preferred in the research and semi-structured interview form was used to collect data. This technique was adopted for both groups included in the study. In the interview, as the first group, 10 business managers accepted from the manufacturing companies were met and interviews were held. Then, interviews were held with 32 parents from families with children who benefit from these food and beverage businesses as consumers. A semi-structured interview form was used for both groups in order to obtain in-depth information about the research topic. The data obtained as a result of the interviews were subjected to content analysis and the results were reported. According to the results of the research, it has been observed that the marketing practices and strategies of the enterprises on children's menus are lacking, especially in the context of local businesses, and they cannot implement the existing strategies. It has been determined that local businesses remain weak in both knowledge and practice about children's menus, despite the families with children that make up their customer portfolio. According to the research data, another result of the research was the conclusion that the food and beverage businesses in the institutional scale have more options in the children's menus than the local and traditional businesses. According to the research findings; It can be recommended that businesses should use children's menus to ensure customer satisfaction, profitability and growth simultaneously. As a result, it can be said that it is necessary to use children's menus in order to ensure customer satisfaction, profitability and growth of food and beverage businesses. As a result, it can be said that it is necessary to use children's menus in the marketing activities of the enterprises during the service delivery. It is seen that this research is an important study since the scientific studies on families with children and children's menus, including food and beverage businesses, are almost non-existent in the literature.