Fiziksel çevrenin hizmet satınalma kararına etkileri ve Ankara'daki yiyecek içecek işletmelerinde bir uygulama
The Effects of physical surroundings on service purchasing decisions an empirical study in food and beverage industries
  1. Tez No: 52808
  2. Yazar: SEDAT YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN YAŞAR AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Tüketici herhangi bir mal/hizmet satmalryorken, satmalma öncesi ve satmalına sonrasında dışarıdan gözlemlenebilen veya gözlenemeyen bazı davranışlar ortaya koymaktadır. Özellikle tüketici davranışlarını inceleyen disiplinler, bu süreçte yeralan etkileşimler üzerinde önemle durmaktadır. Mallara göre daha farklı nitelikleri bünyesinde barındıran hizmetler bu açıdan daha kompleks bir yapı arzetmektedir. Özellikle satmalmanın dokunulmaz“soyut”olması ve üretimle tüketimin eşzamanlığı tüketicinin hizmet satmalarken başvurduğu bilgi kaynaklarının önemini artırmaktadır. Mallarda ambalajlamanm gördüğü işlevi hizmetlerde fiziksel ortamın yerine getirdiği kabul edilmektedir. Bu çalışmada; hizmet pazarlamasında fiziksel çevrenin, hem tüketicinin satmalma kararma etkileri ile tüketici boyutu, hem de bir pazarlama karması elemanı olarak hizmet sunanlar tarafindan kullanılması ile pazarlamacı boyutu tüm yönleri ile incelenmektedir. Yiyecek içecek işletmelerinin müşterileri üzerinde yapılan ve fiziksel çevre ve müşterilerle ilgili farklı değişkenler arasındaki ilişkilerin test edildiği bir araştırma da çalışmanın sonunda yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The Consumers show specific behaviors, which are visible or invisible in the pre-purchase, purchasing and post-purchase stages. Especially the disciplines, which research the consumer behaviors, examine and obscure interactions, that take place in this process. Services, in economic sense, combine various distinctive characteristics within their structure, when compared with goods. Thus it could be inserted that services are more complex than goods. Especially, invisible component of purchasing and inseparability of production-consumption cycle increases the importance of information sources of consumers in service purchasing process. In that point, it is considered that, the functions of packaging in goods, has simiUar implications for physical surroundings in services. Physical surroundings in service marketing, as a function of packaging and promotional tool, js an element of marketing mix. In this study, effects of physical surroundings both on consumer purchasing decisions, and as element of marketing mix, that could be used by service renders together with marketing aspects observed thoroughly. There is an empirical study, in which various statisticial techniques are utilized to find out relationships between physical surroundings and patrons of restaurants, at the end of this case.