The new world order: Fall of unilateralism and the rise of pluralism
Yeni dünya düzeni: Tek taraflılığın düşüşü ve çoğulculuğun yükselişi
- Tez No: 809708
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MENSUR AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
1945'teki II, Dünya Savaşı'ndan ve 1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra, Birleşik Devletler askeri ve ekonomik açıdan güçlü bir ulus-devlet olarak kaldı. Amerikan yumuşak gücü ayrıca demokrasi, evrensel insan hakları ve dünya düzeni ilkelerinin kurulmasına yardımcı oldu. Bununla birlikte, uluslararası normların altında işlediği ABD ve Avrupa tarafından desteklenen liberal uluslararası düzen veya Batılı değerler tehdit altındadır. Egemenlik, toprak bütünlüğü, uluslararası insancıl hukuk, demokratik değerler ve ekonomik liberalizm gibi normlar tehdit altında. Çin, Hindistan ve Rusya gibi yükselen güçler, küresel siyasette ABD hegemonyasına meydan okuyor. Amerika Birleşik Devletleri'nin İran'ın nükleer programını geliştirmesini engelleyememesi, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi, Çin ile Tayvan arasındaki gerilimler, Amerikan kuvvetlerinin Afganistan'daki başarısızlığı, Amerika'nın Suriye'deki savaşı bitirememesi vb. Amerikan hegemonyasının ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor düşüş içerisinde. Bu araştırma, tek taraflılığın düşüşünün ve çoğulculuğun yükselişinin ardındaki ekonomik, politik ve sosyal faktörleri araştırıyor. Bu araştırma dört bölümden oluşacaktır. Doğal olarak, ilk bölüm konuya bir giriş, araştırma sorusu, hipotezler, veri toplama ve analiz metodolojisi, çalışmanın önemi veya önemi ve argümanların üzerine inşa edileceği teorik çerçeveyi içerecektir. İkinci bölümde, bir araştırma boşluğu oluşturmak için Amerikan hegemonyasının gerileyişine ilişkin bir literater taraması sunulacaktır. Üçüncü ve en önemli kısım çalışmanın analizi olacaktır. 3. Bölümde hipotezlerimizi test edeceğiz. Ardından dördüncü bölüm, sonuç ve öneriler.
Özet (Çeviri)
After World War II in 1945 and the fall of the Soviet Union in 1991, the United States remains militarily and economically a powerful nation-state; American soft power has also helped to establish democratic principles, universal human rights, and world order. However, the liberal international order or western values promoted by the USA and Europe under which international norms operate are threatened. Norms like sovereignty and territorial integrity, international humanitarian law, democratic values, and economic liberalism are under risk. Rising powers like China, India, and Russia challenge US hegemony in world politics. The inability of the US to stop Iran from developing its nuclear program, Russian invasion of Ukraine, China-Taiwan tensions, the failure of American troops in Afghanistan, the American failure to end the war in Syria, etc. demonstrate how US hegemonic power is in decline. This research will investigate economic, political, and social factors behind the fall of unilateralism and the rise of pluralism. This research will have four chapters. Naturally, chapter one will include an introduction to the topic, a research question, hypotheses, the methodology to gather and analyze data, the significance or importance of the study, and the theoretical framework within which the arguments will be based. Chapter two will present a literature review about the decline of the USA hegemony to formulate a research gap. Chapter three, the most important chapter, will constitute the analysis of the work. We will test our hypotheses in chapter three. And then chapter 4 will be the concluding chapter and recommendations.