Hibrit istihbarat savaşları için gelişmiş elektronik harp sistemleri
Advanced electronic warfare systems for hybrid intelligence wars
- Tez No: 809724
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NACİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ülkelerin 21. yüzyıldaki savunma sistemlerini modernize etmek ve 22. yüzyıl ihtiyaçlarına hazır olabilmeleri için bu çalışmayla hibrit tehditlere karşı nasıl bir organizasyonel yapılanmada etkin fayda sağlayabileceği ele alınmıştır. İlk önce elektronik harp, istihbarat, hibrit tehditler ve bunların günümüzdeki örnekleri açıklanmıştır. Ülkemizin bu alanlardaki kapasitesi ifade edilerek, gelişmiş ülkelerdeki yapılanma modelleri incelenmiş ve Türkiye için mevcut milli güvenlik yapılanmasının nasıl modernize edilebileceğine dair detaylar paylaşılmıştır. Yazılım, yapay zekâ, donanım, biyomekanik, kuantum hesaplama vb. gibi geniş disiplinler arası bir çalışma alanına ihtiyaç duyan hibrit savaş yöntemleri artık elektronik harp ve siber savaş kavramlarını birleşmeye zorlamaktadır. Günümüzde insan bedeni yerine insan zihnini hedefleyen saldırı sistemleri sahada daha geniş yer edindiğinden, bu alana özgü alınabilecek önlemler değerlendirilmiştir. İstihbarat savaşlarında yaygınca kullanılan sosyal mühendislik, sinyal istihbaratı, insansız hava araçları, biyomekanik unsurlar, yüksek başarımlı hesaplama sistemleri, veri analizi ve özel donanımlar teknik örnekler üzerinden açıklanmıştır. Çalışmanın sonucunda ülkelerin milli güvenlik sistemlerini modernize edebilmesi için mevcutta ve yakın gelecekte kullanabilecekleri teknolojiler sunulmuştur. Yapılan teknik örnekler değerlendirilerek, nasıl fayda sağlayabilecekleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
To modernize the defense systems of the countries in the 21st century and to be ready for the needs of the 22nd century, this study deals with how an organizational structure can provide effective benefits against hybrid threats. First, electronic warfare, intelligence, hybrid threats and their current examples are explained. By expressing the capacity of our country in these areas, the structuring models in the developed countries were examined and the details of how the current national security structuring for Turkey could be modernized were shared. Software, artificial intelligence, hardware, biomechanics, quantum computing, etc. Hybrid warfare methods, which need a wide interdisciplinary field of study, now force the concepts of electronic warfare and cyber warfare to merge. Today, since attack systems targeting the human mind instead of the human body have gained a wider place in the field, the precautions that can be taken specific to this field have been evaluated. Social engineering, signal intelligence, unmanned aerial vehicles, biomechanical elements, high performance computing systems, data analysis and special hardware, which are widely used in intelligence wars, are explained through technical examples. As a result of the study, technologies that can be used by countries in the present and in the near future in order to modernize their national security systems are presented. By evaluating the technical examples, it is explained how they can be beneficial.