İlkokul öğrencilerinin farklı metin türleri üzerinde dijital ve geleneksel yazma deneyimlerinin incelenmesi
An investigation of elementary school student's digital and traditional writing experiences on different text types
  1. Tez No: 809741
  2. Yazar: KÜBRA KIRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİDRABİ CİHANGİR DOĞAN, DR. ZEYNEP AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul öğrencilerinin farklı metin türleri üzerinde dijital ve geleneksel yazma deneyimlerinin incelenmesidir. Araştırmanın modeli, nicel araştırma desenlerinden“ilişkisel tarama modeli”desenidir. Araştırmanın örneklemi, 2022-2023 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde Van ili Başkale ilçesinde bulunan bir köy ilkokulunda iki, üç ve dördüncü sınıfta öğrenim gören 15'i ikinci sınıf, 11'i üçüncü sınıf, 6'sı dördüncü sınıf olmak üzere toplam 32 (n=22 kız, n=10 erkek) öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde; nicel veri toplama aracı olarak“Hikâye Puanlama Anahtarı ve Bilgi Verici Metin Puanlama Anahtarı”(Akdağ, 2019),“Şiir Yazma Dereceli Puanlama Anahtarı”(Toraman, 2019) ile araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”ve 2021-2022 eğitim-öğretim yılında okutulan MEB yayınlarına ait Türkçe ders kitaplarında (2., 3. ve 4. sınıflar) yer alan ve üç hikâye, üç şiir ve üç bilgi verici olmak üzere toplamda dokuz farklı metinden oluşan yazma etkinlikleri kullanılmıştır. Araştırmada nicel verilerin analizi bir istatistik programı ile yapılmıştır. Çalışmada örneklem sayısının düşük olması ve bazı puanların normal dağılımı bozması nedeniyle parametrik olmayan test teknikleri kullanılmıştır. Bu kapsamda Wilcoxon, Friedman, Mann Whitney ve Kruskal Wallis testleri kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şu şekildedir: Öğrencilerin metin türlerinden aldıkları dijital ve geleneksel yazma toplam puan ortalamaları arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Öğrencilerin metin türlerinden aldıkları yazma puan ortalamaları her bir metin türüne göre karşılaştırıldığında aralarında yine istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Öğrencilerin metin türlerinden aldıkları dijital ve geleneksel yazma puan ortalamaları ile yazma şekillerine (dijital ya da geleneksel) göre karşılaştırıldığında dijital yazma ortalama puanları ile metin türleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin dijital ve geleneksel yazma toplam puan ortalamaları ile cinsiyetleri arasında geleneksel yazma ortalama puanları açısından istatistiksel olarak kızlar lehine anlamlı fark bulunmuştur. Öğrencilerin metin türlerinden aldıkları dijital ve geleneksel yazma puanları her bir metin türü için cinsiyete göre karşılaştırıldığında hikâye edici metin dijital yazma puanı ile geleneksel yazma puanı arasındaki fark erkekler lehine istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Öğrencilerin dijital ve geleneksel yazmadan aldıkları toplam ortalama puanları ile sınıf düzeyleri (2., 3. ve 4.) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine primary school students' digital and traditional writing experiences in different text types. The research model is a“relational survey model”design, which is one of the quantitative research designs. The sample of the study consisted of a total of 32 students (n=22 female, n=10 male), 15 of whom were in second grade, 11 of whom were in third grade, and 6 of whom were in fourth grade, studying in a village primary school in Başkale district of Van province in the second semester of the 2022-2023 academic year.“Story Rubric and Informative Text Rubric”(Akdağ, 2019),“Poetry Writing Rubric”(Toraman, 2019),“Personal Information Form”developed by the researcher, and writing activities consisting of a total of nine different texts (three stories, three poems, and three informative texts) in the Turkish textbooks (second, third, and fourth grades) of the Ministry of National Education publications that were taught in the 2021-2022 academic year were used as quantitative data collection tools in the data collection process. The quantitative data were analyzed with a statistical program. Nonparametric test techniques were used in the study due to the low sample size and the fact that some scores were not normally distributed. In this context, Wilcoxon, Friedman, Mann Whitney, and Kruskal Wallis tests were used to analyse the data. The findings obtained as a result of the research are as follows: There was no statistically significant difference between the total mean scores of digital and traditional writing that students received from text types. When the mean scores of the students' writing scores from text types were compared by text type, no statistically significant difference was found between them either. When the students' digital and traditional writing mean scores from text types were compared with their writing styles (digital or traditional), it was concluded that there was a statistically significant difference between digital writing mean scores and text types. A statistically significant difference was found between the students' digital and traditional writing mean scores and their genders in terms of traditional writing mean scores. The traditional writing score of girls is higher than that of boys. When the students' digital and traditional writing scores from text types were compared according to gender for each text type, the difference between the digital writing score of narrative text and traditional writing score was found to be statistically significant in favor of boys. There was no statistically significant difference between the student's total average scores from digital and traditional writing and the level of their grades (second, third, and fourth).