Yapay zekâ farkındalığı ile işten ayrılma niyeti ve performans arasındaki ilişkide örgütsel destek ve rekabetçi psikolojik iklimin rolü
The role of organizational support and competitive organizational climate in the relationship between artificial intelligence awareness, turnover intention and performance
- Tez No: 809742
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada yapay zekâ farkındalığının çalışanlar üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Yapay zekâ farkındalığı ile işten ayrılma niyeti, örgütsel destek, rekabetçi psikolojik iklim ve performans arasındaki ilişkiler detaylı bir biçimde ele alınmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Aksaray İli Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren işletmelerde görev yapan 592 çalışan oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla yapay zekâ farkındalığı, işten ayrılma niyeti, çalışan performansı, örgütsel destek ve rekabetçi psikolojik iklim ölçekleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, Pearson Korelasyon Analizi, Aşamalı Regresyon Analizi, Bağımsız Örneklem T-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda yapay zekâ farkındalığı, örgütsel destek, rekabetçi psikolojik iklim, işten ayrılma niyeti ve performans arasında ilişki bulunduğu ve birbirleri üzerinde yordayıcı güce sahip oldukları görülmüştür. Demografik değişkenlere göre yapay zekâ farkındalığı, işten ayrılma niyeti, örgütsel destek, rekabetçi psikolojik iklim ve performansa yönelik tutumların farklılaştığı tespit edilmiştir. Alan yazındaki boşluğu doldurmak adına önemli katkılar sağladığı düşünülen bu çalışmayla gelecek araştırmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of artificial intelligence awareness on employees. The relationships between artificial intelligence awareness and the intention to leave work, organizational support, competitive psychological climate and performance are discussed in detail. Quantitative research method was used in the research. The sample of the research consists of 592 employees working in enterprises operating in the Organized Industrial Zone of Aksaray Province. In order to collect data in the research, artificial intelligence awareness, intention to leave work, employee performance, organizational support and competitive psychological climate scales were used. Descriptive statistics, Pearson Correlation Analysis, Progressive Regression Analysis, Independent Sample T-Test and One-Way Variance Analysis (ANOVA) were used in the analysis of the data. In line with the findings obtained, it was seen that they had a relationship between artificial intelligence awareness, organizational support, competitive psychological climate, intention to leave work and performance, and that they had predictive power over each other. According to demographic variables, it has been determined that artificial intelligence awareness, intention to leave work, organizational support, competitive psychological climate and attitudes towards performance differ. With this study, which is thought to make significant contributions to fill the gap in the literature, suggestions for future research are presented.