Marina Carr'ın Kediler Bataklığı'nda… oyununun çağdaş bir Medea yorumu olarak incelenmesi
Examining Marina Carr's 'By the Bog of Cats…' as a contemporary interpretation of Medea
  1. Tez No: 809772
  2. Yazar: KATYA BAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. ULUÇ ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışması, çağdaş bir Medea yorumu olan Kediler Bataklığı'nda… oyunundaki Feminist ve travmatik unsurları araştırmaktadır. Feminizm ve Feminist tiyatro araştırması yapılıp, Medea ve Kediler Bataklığı'nda… oyunları içerisindeki Feminist unsurlar saptanmıştır. Oyunda travmalara yer verildiğinden psikanalitik kuramlar hakkında literatür taraması yapılmıştır. Kediler Bataklığı'ndaki simgeler, sürreal varlıklar incelenerek oyun dramaturjisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the feminist and traumatic elements present in 'By the Bog of Cats…', a contemporary interpretation of the Medea myth. Through a study of feminism and feminist theater, the feminist themes within Medea and By the Bog of Cats… are identified. As the play deals with themes of trauma, a literature review is conducted on psychoanalytic theories. The symbols and surreal entities in By the Bog of Cats… are analyzed to understand the play's dramaturgy.