Üniversite öğrencilerinde erken dönem uyumsuz şemaların yakın partner şiddetine yönelik tutumlar ile ilişkisi
The relationship between early maladaptive schemas and attitudes towards intimate partner violence in university students
  1. Tez No: 809846
  2. Yazar: NAZLI ECE ÇAKILKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR AVCİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerindeki erken dönem uyumsuz şemaların yakın partner şiddetine yönelik tutumlar ile ilişkisinin incelenmesidir. Bu amaçla, 18-26 yaş arasında olan 303 katılımcıdan veri toplanmıştır. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Young Şema Ölçeği Kısa Form-3 (YŞÖ-KF3) ve Yakın İlişkilerde Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği – Gözden Geçirilmiş Formu (YİŞTÖ-GG) uygulanmıştır. Korelasyon analizi sonuçlarına göre; zedelenmiş otonomi, kopukluk ve yüksek standartlar şema alanları ile yakın partner şiddetine yönelik tutum arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunurken zedelenmiş sınırlar ve başkası yönelimlilik alanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir. Regresyon analizine göre; terk edilme, duygusal yoksunluk, kusurluluk, sosyal izolasyon, bağımlılık, başarısızlık, tehditler karşısında dayanıksızlık, onay arayıcılık, karamsarlık, duyguları bastırma ve yüksek standartlar şemalarının partner şiddetine yönelik tutuma etkisini belirlemek amacıyla kurulan model varyansın %11'ini açıklamaktadır. Kadınlarda terk edilme şeması ve erkeklerde hem terk edilme hem de yüksek standartlar şemalarının üniversite öğrencilerinin yakın partner şiddetine yönelik kabulü bağımsız olarak yordadığı bulunmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, literatür çerçevesinde tartışılmış ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the attitudes towards intimate partner violence and early maladaptive schemas in university students. For this aim, data was collected by 303 participants whose ages ranged from 18 to 26. Demographic Information Form, Intimate Partner Violence Attitude Scale – Revised (IPVAS – R) and Young Schema Questionnaire Short Form-3 (YSQ-SF3) were performed to the participants. According to the results of the correlation analysis, the domains of impaired autonomy, disconnection, unrelenting standards are positively correlated with the attitudes towards intimate partner violence. However, there are no significant relationships between the domains of impaired limits and other-directedness. According to the regression analysis, the model established to determine the effects of abandonment, emotional deprivation, defectiveness, social isolation, dependency, failure, vulnerability to harm, approval seeking, pessimism, emotional inhibition and unrelenting standards schemas on attitudes towards intimate partner violence explains 11% of the variance. It was found that the abandonment schema in women and both abandonment and unrelenting standards schemas in men independently predicted the acceptance of intimate partner violence. The findings were discussed within the framework of the literature and suggestions were given.