XVI. Asır Şairlerinden Mîrzâ'nın Mesnevisi: Nazm-nâme (İnceleme-Metin)
The Masnavi of Mirza, One of the Poets of the XVI. Century: Nazm-nâme (Analysis-Text)
- Tez No: 809868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu çalışmanın konusunu, 16. yüzyılda yaşamış Mirzâ'nın Nazmnâme adlı mesnevi nazım şeklinde yazılan eserinin metni ve incelemesi oluşturmaktadır. Eserde iç içe geçmiş iki hikâye bulunmaktadır. Çalışmanın giriş kısmında mesnevi hakkında genel bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde hakkında pek bilgi sahibi olmadığımız Mirzâ'nın hayatı anlatılmıştır. İkinci bölümde eserin tanıtımı, muhteva özellikleri, iç ve dış yapısı incelenmiş ve nüsha bilgileri verilmiştir. Üçüncü bölümde elimizde tek nüshası bulunan eserin metni, transkripsiyonlu olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the examination of the work of Mirzâ, who lived in the 16th century, named Nazmnâme, which was written in the form of mesnevi verse. There are two intertwined stories in the work. In the introduction part of the study, general information about masnavi is given. In the first chapter, Mirza's life, about which we do not know much, is explained. In the second part, the introduction of the work, its content features, internal and external structure were examined and information about the copy was given. In the third chapter, the text of the work, which has only one copy, is given with transcription.