Kişisel bellek bağlamında sanat eserinde rengin ve imgenin anısallığı
The episodic of color and image in artwork in terms of personal memory
- Tez No: 809869
- Danışmanlar: DOÇ. OZAN BİLGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bellek yaşanılan veya öğrenilen şeyleri, zihinde saklama ve tekrar hatırlatma gücüne sahiptir.“Kişisel Bellek”ifadesi belleğin daha spesifik ve bireysel bir yönünü temsil eder.“Rengin ve İmgenin Anısallığı”ifadesi ise renklerin ve imgelerin bellekteki anılar ile aralarında güçlü bir bağ olduğunu vurgulamaktadır. Bu çalışma raporunda, sanatçıların özel yaşamlarının ve psikolojik durumlarının renklere yansıma biçimleri gözlemlenmektedir. Bununla birlikte renklerin duygular üzerindeki etkisi incelenmektedir. Renkle boyanmış geniş boş alanların izleyicide kişisel düşünce pratikleri oluşturduğu ve bu şekilde alımlayıcıda düşsel atmosferler yarattığı vurgulanmaktadır. Bunun yanı sıra, imge kavramı da psikolojinin yansıması açısından ele alınmakta ve duyguların güçlü metaforik tasvirlerinde önemli bir araç olarak kullanılabileceği belirtilmektedir. İncelemeler sonucunda elde edilen bulgular arasında, imge kavramının hatırlama sürecinde de önemli bir etkisinin olduğu görülmektedir. Raporun temel odak noktası renk ve imge kavramları üzerine ayrıntılı bir inceleme yaparak, çalışma raporu süresince üretilen işlerde yer alan imgelerin ve renklerin kişisel arkeolojideki anısallığı ile ilgili yönlerini keşfetmek ve ayrıntılı analizler sunmaktır. Bu analizler, belirli imgelerin ve renklerin tez sürecinde üretilen sanat pratikleri ile olan ilişkisini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, konuyu daha anlaşılır hale getirmek için bu anlayış ile üretimlerini gerçekleştiren sanatçılardan örnekler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Memory has the power to store and recall in the mind what has been experienced or learned.“Personal Memory”represents a more specific and individual aspect of memory. The phrase“Memory of Color and Image”emphasizes that colors and images strongly connect with memories. This study report observes how artists' private lives and psychological states are reflected in colors. In addition, the effect of colors on emotions is examined. It is emphasized that large empty spaces painted with colors create personal thought practices in the viewer and thus create dreamlike atmospheres in the receiver. In addition, the concept of image is also discussed in terms of the reflection of psychology, and it is stated that it can be used as an essential tool in powerful metaphorical depictions of emotions. Among the findings obtained as a result of the analysis, it is seen that the concept of imagery also has an essential effect on the process of remembering. The main focus of the report is to provide a detailed analysis of the concepts of color and image and to explore the aspects of the images and colors in the works produced during the study report that are relevant to the episodic memory of images and colors in personal archaeology. These analyses aim to reveal the relationship of specific images and colors to the art practices produced during the thesis process. Furthermore, in order to make the subject more comprehensible, examples of artists who have realized their works with this understanding are presented.