Central bank independence and stability
Merkez bankası bağımsızlığı ve istikrar
- Tez No: 809867
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN ÖGE GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı-Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, 2008'den 2017'ye kadar 51 ülke için sabit etkiler panel veri analizi kullanarak istikrar ve kurumsal göstergelerin Merkez Bankası Bağımsızlığı (MBB) üzerindeki etkisini inceliyor. İstikrar göstergeleri Geçmiş Enflasyon, Finansal Derinlik, Ticari Açıklık, Toplam Hükümet Borcu, Cari Hesap Dengesi ve Kişi Başına Düşen GSYİH'ı içerirken; kurumsal göstergeler Yolsuzluk Kontrolü, Hükümet Etkinliği, Politik İstikrar, Hukukun Üstünlüğü, Ses ve Hesap Verilebilirlik ve Düzenleyici Kalite'yi kapsamaktadır. Analiz, Romelli (2022) tarafından geliştirilen daha geniş bir MBB ölçüsünü benimsemektedir. Bu makale, küresel kriz sonrası dönemde bu göstergelerin merkez bankalarının bağımsızlığını nasıl şekillendirdiğini araştırarak literatüre zenginlik katmayı, politika yapıcılar için değerli içgörüler sağlamayı ve merkez bankalarının özerkliğini etkileyen önemli unsurlar üzerine ışık tutmayı hedeflemektedir. Bu çalışma, genellikle önceki çalışmalarda büyük ölçüde göz ardı edilen iki ek önemli değişken- Cari Hesap Dengesi ve Toplam Hükümet Borcu- dikkate alarak mevcut literatüre katkıda bulunmaktadır. Driscoll & Kraay dirençli tahminci ile yapılan panel veri analizi sonucunda, tüm modeller istatistiksel olarak anlamlı çıkarken, sadece Geçmiş Enflasyon, Ticari Açıklık, Hükümet Borcu ve Yolsuzluk Kontrolü değişken düzeyinde istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır. Kalan değişkenler hiçbir modelde anlamlı çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of stability and institutional indicators on Central Bank Independence (CBI) using a fixed effects panel data analysis for 51 countries from 2008 to 2017. Stability indicators include Past Inflation, Financial Depth, Trade Openness, Total Government Debt, Current Account Balance, and GDP per Capita, while institutional indicators encompass Control of Corruption, Government Effectiveness, Political Stability, Rule of Law, Voice and Accountability, and Regulatory Quality. The analysis adopts a broader measure of CBI developed by Romelli (2022). This paper aims to enrich the literature by investigating how these indicators shape the independence of central banks in the post-global crisis era, providing valuable insights for policymakers and shedding light on essential elements that affect the autonomy of central banks. It contributes to the existing literature by considering two additional important variables- Current Account Balance and Total Government Debt- which have been largely overlooked in previous studies. Based on the panel data analysis conducted with the Driscoll & Kraay robust estimator, while all models turned out to be statistically significant, only Past Inflation, Trade Openness, Government Debt, and Control of Corruption were statistically significant at the variable level. The remaining variables did not turn out to be significant in any model.