Developing a digital game-supported STEM teaching module about recycling and examining its impact
  1. Tez No: 809880
  2. Yazar: ASİYE MERYEM DÜZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmada fen bilimleri dersi öğretim programında 7.sınıf düzeyinde yer alan“Evsel atıklar ve geri dönüşüm”konusunun öğretimine ilişkin dijital oyun destekli STEM yaklaşımı ile bir öğretim modülü geliştirilmesi, bu öğretim modülünün öğrencilerin geri dönüşüm konusundaki durumları, fene yönelik tutumları ile STEM'e yönelik tutumları üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte öğrencilerin dijital oyun destekli STEM eğitimine yönelik görüşleri üzerindeki etkisinin saptanması hedeflenmektedir. Araştırma karma yöntem araştırma desenlerinden biri olan gömülü desene uygun şekilde yürütülerek araştırmanın nicel boyutu için tek grup ön test-son test deneysel desen, nitel boyutu için ise durum çalışması kullanılmıştır. 2022-2023 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde gerçekleştirilen araştırmanın örneklemi 7.sınıf öğrencisi olan 15 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmada nicel verileri toplamak amacıyla fene yönelik tutum ölçeği, ortaokul öğrencilerine yönelik geri dönüşüm ölçeği ve STEM'e yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca öğrencilerin dijital oyun destekli STEM eğitimine ilişkin görüşlerini ortaya çıkarmak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler, öğrenci günlükleri ve öğrenci çalışma kağıtları kullanılmıştır. Erişilen veriler, nicel ve nitel veri analiz yöntemlerinin bir arada kullanılmasıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin geri dönüşüm konusundaki durumlarında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Fene yönelik tutumları ile STEM'e yönelik tutumlarında ise anlamlı bir farklılık görülmemiştir. Ayrıca uygulama gerçekleştirildikten sonra öğrencilerin dijital oyun destekli STEM eğitimine ilişkin olumlu görüşlere sahip olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to develop a teaching module with a digital game- supported STEM approach on the teaching of the subject of 'Domestic wastes and recycling' at the 7th grade level in the science course curriculum, and to determine the effect of this teaching module on the states of students on recycling, their attitudes towards science and their attitudes towards STEM. In addition, it is aimed to determine the impact of students on their views on digital game-supported STEM education. The research was carried out in accordance with the embedded pattern, which is one of the mixed method research patterns, and a single group of pre-test-final test experimental pattern was used for the quantitative dimension of the research, and a case study was used for the qualitative dimension. The sample of the research, which was carried out in the spring semester of the 2022-2023 academic year, consists 15 participants who are 7th grade students. In order to collect quantitative data in the research, the attitude scale for science, the recycling scale for secondary school students and the attitude scale for STEM were used. In addition, semi-structured interviews, student diaries and student worksheets were used to reveal students' views on digital game-supported STEM education. The accessed data were analyzed by combining quantitative and qualitative data analysis methods. As a result of the research, it was seen that there was a significant difference in the states of the students in recycling. There was no significant difference in their attitudes towards the science and their attitudes towards STEM. In addition, after the application was carried out, the results were reached that the students had positive opinions about digital game-supported STEM education.