Beden terbiyesi ve spor dergisinde biyopolitika ve nüfus politikaları
Biopolicy and population policies in the magazine on body and sports
- Tez No: 809879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BİÇİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Nüfus devletlerin en önemli beşeri sermayesidir. Nüfustaki kesin dalgalanmalar devletlerin ekonomik, siyasi ve askerî açıdan sarsılmasına neden olur. İki dünya savaşı arasındaki dönemde Avrupa'da nüfusu nicelik ve nitelik arttırma yolunda birçok çalışma yapılmıştır. Devlet eliyle nüfusun şekillendirilmesi olarak tanımlanabilecek“Biyopolitika”bu dönemde kendine geniş bir uygulama alanı bulmuştur. Biyopolitika nüfusun hangi yönde arttırılmasına dayalı Öjenik uygulamaları da beraberinde getirmiştir. Pozitif ve negatif öjenik uygulamalar devletlerin siyasi, ekonomik ve askeri beklentilerine göre tercih edilmiştir. I.Dünya savaşı ve arkasından yaşanan Millî Mücadele Türkiye'de önemli bir nüfus kaybını da beraberinde getirmiştir. İlk anda nüfusun nicelik olarak arttırılması yönünde çalışmaların ağırlık verilmiş ancak dünyada yaşanan siyasi gelişmeler Türkiye'de de nicelik ve beraberinde nitelikli nüfusun arttırılması yönünde tedbirler alınmasına neden olmuştur. Bu yönde çıkarılan“Beden Terbiyesi ve Spor”yasası nitelikli nüfus vurgusunun en barız yapıldığı alan olmuştur. Nüfusun arttırılması için ihtiyaç duyulan kadın bedeni hem yasa hem de yasaya bağlı olarak yayınlanmaya başlayan“Beden Terbiyesi ve Spor Dergisi”üzerinden şekillendirilmeye başlanmıştır
Özet (Çeviri)
Population is the most important human capital of states. Definite fluctuations in population cause states to be shaken economically, politically and militarily. During the period between the two world wars, many studies were carried out to increase the quantity and quality of the population in Europe.“Biopolitics”, which can be defined as the shaping of the population by the state, found a wide application area in this period. Biopolitics has brought with it eugenic practices based on which way the population will be increased. Positive and negative eugenic practices were preferred according to the political, economic and military expectations of the states. The First World War and the National Struggle after it brought along a significant population loss in Turkey. At first, efforts were made to increase the population in quantity, but the political developments in the world caused measures to be taken to increase the quantity and the qualified population in Turkey. The“Physical Training and Sports”law enacted in this direction has been the area where the emphasis on qualified population is most evident. The female body needed to increase the population began to be shaped through the“Body Training and Sports Journal”, which started to be published in accordance with both the law and the law.