Amonyum nitrat ve üre gübrelerinin Bursa ovası sulu koşullarında yetiştirilen hibrit mısır (G.5050) bitkisinde etkinliklerinin karşılaştırılması ve bu bitkinin azotlu gübre isteğinin belirlenmesi
A Comparison of the effects of ammonium nitrate and urea fertilizers applied to hybrid corn (Zea Mays var G.5050) grown under irrigated conditions of Bursa province and determination of nitrogen requirement of the crop
- Tez No: 8100
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Ill ÖZET Doktora Tezi AMONYUM NİTRAT VE ÜRE GÜBRELERİNİN BURSA OVASI SULU KOŞULLARINDA YETİŞTİRİLEN HİBRİT MISIR (G-5050) BİTKİSİNDE ETKİNLİKLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI VE BU BİTKİNİN AZOTLU GÜBRE İSTE?İNİN BELİRLENMESİ Mustafa KAPLAN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabil im Dalı Danışman : Prof. Dr. Mehmet AKTAŞ 1989, sayfa :104 Jüri : Prof. Dr. Mehmet AKTAŞ Prof. Dr. Cavit TURAN Prof. Dr. ilhan KARACAL Bu araştırma ile; amonyum nitrat ve üre gübrelerinin Bursa ovası sulu koşullarında yetiştirilen hibrit mısır (G-5050) bitkisinde etkinlikleri, değişik azot düzeylerinde karşılaştırılmış ve bu bitkinin azotlu gübre isteği belirlenmiştir. Bu amaçla 1986 ve 1987 yıllarında iki yıl yürütülen tarla denemelerinde dane verimi, bitki boyu, koçan boyu, koçan kalınlığı, koçandaki dane sayısı, bin dane ağırlığı, yaprak ve danenin yüzde azot kapsamları ayrı ayrı incelenmiştir. Deneme koşullarındaki mısır yetiştiriciliğinde 26 Kg/da azotun en uygun doz olduğu, üre ve amonyum nitrat gübrelerinin verim ve verim kriterleri üzerine benzer etkiye sahip oldukları ancak bugünkü gübre fiyatları dikkate alındığında üre gübresinin kullanılmasının yaklaşık I 30 daha ekonomik olduğu sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Azot, üre, Amonyum nitrat, Mısır, Bursa
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Ph D. Thesis A COMPARISON OF THE EFFECTS OF AMMONIUM NITRATE AND UREA FERTILIZERS APPLIED TO HYBRID CORN (Zea Mays Var. G-5050) GROW UNDER IRRIGATED CONDITIONS OF BURSA PROVINCE AND DETERMINATION OF NITROGEN REQUIREMENT OF THE CROP Mustafa KAPLAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Prof.Dr. Mehmet AKTAŞ 1989, Page :104 Jury : Prof. Dr. Mehmet AKTAŞ Prof. Dr. Cavit TURAN Prof.Dr. ilhan KARAÇAL In this study, the effects of ammonium nitrate and urea fertilizers used at different levels were compared on hybrid corn (Zea Mays Var. G-5050) grown under irrigated conditions of Bursa province and the proper level of nitrogen fertilizer defined. In the field trials carried out for two years during 1986 and 1987, grain yield, plant height, lenght and thickness of corn cob, seed number per corn cob, 1000-seed weight and nitrogen contents of leaf and grain were all tested seperately. Under the experimental conditions it was found that 26 Kg N / da was the best for the high grain yield. On the other hand, ammonium nitrate and urea fertilizers had the similar effect both on grain yield and yield components, but if the cost of the fertilizers are taken into account, it could be concluded that urea fertilizer is 30 % more economic. KEY WORDS: Corn, Urea, Ammonium nitrate, Bursa