Exploring the effects of Flipped Learning on 6th grades students' oral proficiency and speaking anxiety
6. sınıf ingilizce dersinde ters yüz eğitim modelinin öğrencilerin sözel yeterlik ve konuşma kaygılarına etkilerinin araştırılması
- Tez No: 809905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı ters yüz öğrenme modelinin 6. sınıf öğrencilerinin yabancı dil konuşma kaygıları ve sözel yeterliliklerine etkisini araştırmaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışma temelde iki bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde ters yüz eğitim modeline ilişkin literatür bilgisine yer verilmiş ardından ise saha araştırmasına geçilmiştir. Öğrencilerin İngilizce konuşma kaygısı ve sözel yeterliliklerine bu modelin etkilerinin açığa çıkarılabilmesi için 6. sınıf kademesinde eğitim gören 15 deney, 15 kontrol grubu olmak üzere toplamda 30 öğrenci ile çeşitli ön test ve son test uygulamaları yapılmıştır. Bu uygulamalar İngilizce Konuşma Başarı Testi, İngilizce Konuşma Anksiyete Ölçeği ve İngilizce Konuşma Dersi Görüşme Formu'dur. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Tüm uygulamalar için ön test ve son test yapılmıştır. Toplamda 10 hafta süre ile kontrol grubu öğrencilerine normal müfredat içeriği uygulanırken, deney grubundaki öğrenciler için ters yüz modeline uygun bir program oluşturulmuştur. Elde edilen nicel veriler IBM SPSS 28 İstatistik programında analiz edilirken, uygulanan görüşme formuna ilişkin nitel veriler nitel değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Çalışmanın sonucunda deney ve kontrol grupları arasında ön test ve son test uygulamaları arasında istatiksel açıdan anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Ancak öğrencilerin uygulanan ters yüz modeline uygun konuşma dersi sonucunda olumlu değişiklikler gösterdikleri ve kaygılarını yenebildikleri gözlenmiştir. Ayrıca öğrencilerin öğretmenleri ile olan ilişkilerinin konuşma kaygısına etki ettiği, sözel yeterlilik başarılarının ise orta düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to look into how a flipped learning model affects 6th grade students' foreign language speaking anxiety and oral proficiency. The study is divided into two sections for this purpose. The literature on the flipped training model is presented in the first section, followed by the field research. Various pre-test and post-test applications were used with a total of 30 students, 15 in the experimental group and 15 in the control group, to reveal the effects of this model on students' English speaking anxiety and oral proficiency.These applications are the English Speaking Achievement Test, the English Speaking Anxiety Scale and the English Speaking Lesson Interview Form. In this study, mixed research method were used. Pre-test and post-test were performed for all applications. While the normal curriculum content was applied to the control group students for a total of 10 weeks, a program suitable for the flipped model was created for the students in the experimental group. When the quantitative data obtained were analyzed in the IBM SPSS 28 Statistics program, the qualitative data regarding the applied interview form were subjected to qualitative evaluation.The study found no statistically significant difference between the experimental and control groups' pre-test and post-test applications. However, it was discovered that the students showed positive changes as a result of the flipped model speaking lesson, and they were able to overcome their anxiety. Furthermore, it was discovered that the students' relationships with their teachers influenced their speaking anxiety, and their oral proficiency achievement was moderate.