The effects of Flipped Learning on vocabulary gain and perceived autonomy level of EFL students
Ters Yüz Edilmiş Öğrenme Modelinin yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin kelime başarısı ve öğrenme özerkliği algısına olan etkisi
  1. Tez No: 755659
  2. Yazar: ÖZGE FİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma Ters Yüz Edilmiş Öğretim Modeli'nin İstanbul'daki bir vakıf üniversitesinin hazırlık bölümünde okuyan öğrencilerin kelime başarısı ve öğrenme özerkliği algıları üzerindeki etkisini araştırmayı hedeflemiştir. Bunun yanı sıra öğrencilerin ve öğretmenlerinin bu öğrenme modeliyle ilgili algıları da araştırmanın bir parçası olmuştur. 17 ve 22 yaş aralığındaki 34 katılımcıdan oluşan bu deneysel çalışmada, ön-test, son-test araştırma deseni benimsenmiştir. Bu karma desenli araştırmada, nicel veri ön-test, son-test sonuçlarından, anketlerden elde edilirken nitel veri öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden ve öğretmen günlüğünden toplanmıştır. İki gruba ayrılan öğrenciler 7 hafta boyunca aynı konuları işlemişlerdir. Ancak deney grubu Ters Yüz Edilmiş Öğrenme Modeli ile öğrenim görürken, kontrol grubunda bu öğretim modeli uygulanmamıştır. Çalışmanın sonucunda iki grup arasında kelime öğrenimi ve öğrenme özerkliği algıları açısından istatistiksel bir fark olmadığı görülmüştür. Buna rağmen katılımcıların bu öğrenme modeli ile ilgili görüşleri olumludur. Bu çalışmadan elde edilen bulgular araştırmacılara Ters Yüz Edilmiş Öğrenme Modeli'nin uygulanmasının yanı sıra bu yöntemin öğrencilerin kelime başarısı ve öğrenme özerkliği algıları üzerindeki etkisine dair yeni bakış açıları kazandıracaktır.
Özet (Çeviri)
This study aimed at exploring the effects of flipped learning on vocabulary gain of upper-intermediate EFL students enrolled in a preparatory program at a foundation (non-profit, private) university in Istanbul. The study also attempted to find out if flipped learning had any impact on their perceived autonomy level. Finally, this study sought to explore the perceptions of the participating students and their instructor about flipped learning in an EFL classroom. This experimental study, which included 34 participants ranging from 17 to 22 years old, adopted a pre-test, post-test research design. The quantitative data from pre-and, post-test results, student surveys, and the qualitative data from semi-structured interviews and teacher's reflective journals were collected in this mixed method research study. Being divided into two groups, the participants were presented the same content during seven weeks of the course. While the ones in the control group were provided with non-flipped instruction, the students in the experimental group experienced a flipped model of teaching. At the end of the study, it was revealed that there was no statistically significant difference between control and experimental groups in terms of their vocabulary gain and perception of learner autonomy. Nevertheless, based on the findings of quantitative and qualitative data, the participants' overall attitude towards flipped learning was positive. The gathered results of this study provide researchers with new insights into the implementation of the flipped classroom and its effects on vocabulary learning and perceived autonomy level of students in an EFL classroom.