Türkiye'de din ve sosyal sapma
Religion and social deviance in Türkiye
- Tez No: 809912
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN HAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Suç ve din kavramları, insanların yaşamları üzerinde doğrudan etkiye sahip olan önemli konular arasındadır. Yapılan çalışmalar, suç ve din ilişkisi hakkında hem olumlu hem de olumsuz sonuçlar elde etmiştir. Bu çalışmada, nitel derinlemesine görüşmeler ve Dünya Değerler Araştırması 2019'dan elde edilen ikincil verilerin nicel analizi kullanılarak karma yöntem uygulanmıştır. Nitel yöntem için 21 kişi ile kartopu örnekleme yöntemi kullanılmış, nicel yöntem için 2000'den fazla katılımcının verileri regresyon analizi ile incelenmiştir. Nitel ve nicel bulgular, din ve sosyal sapma arasında negatif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca bu tez, farklı inançlara, sosyo-kültürel yaşam tarzlarına ve dini rollere sahip insanlar arasında bile suç ve din arasında negatif bir ilişkinin olduğunu ortaya koymuştur. Bulgular, toplumun sosyal uyumunu teşvik etmek ve sosyal sapkınlığı azaltmak için bu ilişkiye daha fazla odaklanılması gerektiğini göstermektedir. Dolayısıyla, dinin, toplumda olumsuz sonuçlara neden olabilecek sosyal sapmayı önlemekte önemli bir rol oynayabileceği vurgulanabilir.
Özet (Çeviri)
The relationship between crime and religion has had a significant impact on people's lives throughout history. Studies on this relationship have yielded both positive and negative findings. This research paper utilized a mixed-methods approach to investigate this relationship. Qualitative data were collected through in-depth interviews using a snowball sampling method, while quantitative data were obtained from the World Values Survey 2019. The results of both the qualitative and quantitative analysis revealed a negative association between religion and social deviance. Furthermore, the study found that this negative relationship persists even among people of different religious and cultural backgrounds. The study highlights the importance of continuing to investigate this relationship and developing strategies to promote social cohesion and reduce social deviance. Overall, the study suggests that religion may play an important role in preventing social deviance, and policymakers should consider this when making decisions that affect society as a whole.