Homi Shabha's theories of hybridity and unhomeliness in Mohsin Hamid's the reluctant fundamentalist (2007) and exit west (2017)
Mohsin Hamid's the reluctant fundamentalist (2007) ve exit west'te (2017) Homi Bhabha'nın hibritlik ve ulusuzluk teorileri
  1. Tez No: 809913
  2. Yazar: AMMAR KHUDHAIR SALEH TURFAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMAN HASHEMIPOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Homi Bhabha'nın teorileri, ilk ortaya çıktıklarından beri postkolonyal edebiyat çalışmalarında kullanılmıştır. Göçmenlerin karmaşık kimliği ve kültürel krizi konusundaki deneyimi ve keskin gözlemi, ona bu konularda büyük bir içgörü kazandırdı. Bhabha'nın postkolonyal teoriye ana katkısı Melezlik ve Evsizliktir. Melezlik, benlik ve öteki olarak kabul edilenler arasında net bir ayrım olmadığı gerçeğine odaklanır. Sömürgeleştirilen öznenin kimliği, sömürgecinin inanç ve düşüncelerinden etkilenir ve bunun tersi de mümkündür. Bu, Bhabha'nın postkolonyal kimliğin melez kimlik olduğunu söylemesine yol açtı. Evsizlik kavramı, melezlik kavramıyla oldukça ilişkilidir. Bir bireyin kimliği farklı kültürlerden oluşuyorsa ve farklı dış güçlerden etkileniyorsa, bu bireyin kendisini“evsiz”hissetmesi muhtemeldir. Evsizlik, insanların tamamen ait olabilecekleri belirli yerleri işgal etmelerinin muhtemel olmadığı anlamına gelir. Melez kimlik ancak en iyi şekilde“arada”olarak tanımlanan bir yeri işgal edebilir. Bu tez, Hamid'in The Reluctant Fundamentalist (2007) ve Exit West (2017) eserlerinde bu kavramları incelemektedir. İngiliz-Pakistanlı bir romancı ve teorisyen olan Hamid, bahsi geçen iki romanında pek çok meseleyi ele almış, tartıştıklarının başında melezlik ve evsizlik yer almıştır. Çalışma, yukarıda belirtilenleri varsaymaktadır.
Özet (Çeviri)
Homi Bhabha's theories have been utilized in the study of postcolonial literature since they first came out. His experience and sharp observation of the immigrant's complicated identity and cultural crisis brought him great insight concerning these issues. Bhabha's main contribution to the postcolonial theory involves. Hybridity and Unhomeliness. Hybridity focuses on the fact that there is no clear cut between what is considered as self and other. The identity of the colonized subject gets affected by the colonizer's beliefs and thoughts, and the other way around is also possible. This led Bhabha to state that the postcolonial identity is a hybrid identity. The concept of unhomeliness is quite related to that of hybridity. If an individual's identity is made up of different cultures and affected by different external forces, this individual is likely to feel“unhomely.”Unhomeliness implies that people are not likely to occupy any specific places to which they can fully belong. The hybrid identity can only occupy a place best described as 'in-between.' This thesis examines these concepts Hamid's The Reluctant Fundamentalist (2007) and Exit West (2017). Hamid, a British-Pakistani novelist and theorist, tackled a lot of issues in his two mentioned novels, with hybridity and unhomeliness being at the top of what he discusses. The study hypothesize what has been mentioned above.