Üniversite öğrencilerinde sosyal medya kullanımı ile özgüven ve depresif belirti düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social media usage, self-confidence, and depressive symptom levels i̇n university students
- Tez No: 809914
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI ENEZ DARÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çağımızın sürekli gelişen teknoloji dünyasında sosyal medyanın kullanımı günden güne artmaya devam etmektedir. Bireyler kısa sürede sosyal medya platformlarında var olabilmektedirler. Bu varoluş içerisinde, pozitif etkenler dışında bir çok negatif etkiler de bulunmaktadır. Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanımları ile özgüven ve depresif belirti düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul'da öğrenim görmekte olan 385 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmaya katılmaya gönüllü olan 385 üniversite öğrencisine 'Demografik Bilgi Formu', 'Beck Depresyon Ölçeği', 'Öz-Güven Ölçeği' ve 'Sosyal Medya Kullanımı Ölçeği' gerekli izinler alınarak uygulanmıştır. Araştırma kapsamında ulaşılan veriler sosyal bilimler için istatistik programı olan IBM SPSS v.21 ile çözümlenmiş ve analiz edilmiştir. Değişkenler arası ilişkinin yönünü ve gücünü ortaya koymada Pearson Korelasyon Testinden yararlanılmıştır. Aynı zamanda değişkenlerin birbirlerini yordama güçleri de regresyon çözümleme bulgusuyla elde edilmiştir. Normal dağılıma uygun olmayan analizlerde ise ikiden çok bağımsız grup olduğunda Kruskal Wallis testi ve iki bağımsız grup olduğunda Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre çalışmaya katılan üniversite öğrencilerinde depresif belirti düzeyi arttıkça içsel ve dışsal özgüven düşmektedir. Benzer biçimde depresif belirti düzeyi arttıkça sosyal medya kullanımı süreklilik ve yetkinlik düzeyleri de artmaktadır. Son olarak çalışmaya katılan üniversite öğrencilerinde içsel ve dışsal özgüven düzeyi arttıkça sosyal medya kullanımı süreklilik ve yetkinlik düzeyleri azalmaktadır. Elde edilen bulgular alan yazındaki araştırmalar ile tartışılmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's ever-evolving world of technology, the use of social media continues to increase day by day. Individuals can establish their presence on social media platforms quickly. Within this existence, besides positive effects, there are also many negative effects. The aim of this research was to examine the relationship between social media use, self-confidence, and depressive symptom levels in university students. The study group consisted of 385 university students studying in Istanbul, Turkey. The participants voluntarily completed the 'Demographic Information Form,' 'Beck Depression Inventory,' 'Self-Confidence Scale,' and 'Social Media Usage Scale' after obtaining the necessary permissions. The data collected in the study were analyzed using IBM SPSS v.21, a statistical software for social sciences. Pearson Correlation Test was employed to determine the direction and strength of the relationships between variables. Additionally, the predictive power of the variables on each other was obtained through regression analysis. When the data did not meet the assumptions of normal distribution, Kruskal-Wallis test was used for more than two independent groups, and Mann-Whitney U test was used for two independent groups. According to the findings of the research, external and internal self-confidence decreases when the level of the depressive symptoms increases. Similarly, as the level of depressive symptoms increased, the continuity and competence in social media use also increased. Lastly, the results indicated that as the level of internal and external self-confidence increased, the continuity and competence in social media usage decreased. The obtained findings were discussed and interpreted in relation to previous studies in the field.