Synchronic and diachronic reception of the kite runner by Khalid Hosseini and the Tobacco Keeper by Ali Bader
Khalıd Hosseın'ın Uçurtma Avcısı ve Ali Bader'ın Tobacco Keeper isimli eserlerinin karşılaştırmalı bir çalışması
  1. Tez No: 809930
  2. Yazar: ALI JAWAD OBAID IHLOWS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMAN HASHEMIPOUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez, Khalid Hosseini'nin Uçurtma Avcısı ve Ali Bader'in Tütün Koruyucusu eserlerini Alımlama Kuramı açısından incelemeyi hedeflemektedir. Bu teori, okuyucuyu metnin anlamını yaratma sürecine dahil etmektedir. Bu kuram okuyucunun anlam yaratma sürecinde 'iç metin' ve 'dış kaynak'kavramlarını kullanabileceğini ileri sürmektedir. Bu tez aynı zamanda Alımlama Kuramı'nın derin kökenini de açıklamaya çalışmaktadır. Ayrıca bu tez, Alımlama Kuramı ile diğer kuramlar ve eleştiriler arasındaki farklılıklara ve benzerliklere çağdaş bir bakış açısıyla ışık tutmaktadır.- Alımlama Kuramı'nı vasıtasıyla,bu çalışma, Iser'in kavramları olarak ima edilen - boşluklar ile Jauss'un kavramlarını okuyucuya sunmaktadır. Ayrıca estetik mesafe ile iki eseri derinlemesine incelenmiştir. Hossein ve Bader, seçtikleri romanlarda alımlama kavramını, romanlarında somutlaşan farklı bakış açıları aracılığıyla edebi metnin anlamını yaratmak için okuyucuyu dahil etmeyi başarmışlardır. Bu çalışma, Hoseyin'in romanını aracılığıyla okuyucunun boşlukları ve muğlaklıkları yardımla örtmesi için zihinsel sürecini teşvik etmek ve ima edilenleri okuyucuya aktarmak rehberlik etmek için 'boşluklar' gibi Iser kavramının izini sürer. Aynı zamanda Jauss'un 'Beklentilerin Ufku' gibi Bader'in romanında okuyucu deneyimiyle inşa ettiği kavramlara odaklanmaktadır. Bu nedenle bu tez, sadece alımlama bilim insanlarının kullandığı kavramları seçilen iki roman üzerinden açıklamamış ve her bir kavramı birbirinden ayıran özellikleri göstermeyi amaçlamaktadır. Her iki yazarın da çağdaş okurlarına yönelttikleri amaçları, onlara edebi metni anlama konusunda alternatif görüşler sunarak açıklamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze The Kite Runner by Khalid Hosseini and The Tobacco Keeper by Ali Bader from the viewpoint of Reception Theory. Reception Theory is one of the literary theories oriented the reader as a partner to create the meaning of the literary text. This theory is based on the notion that the reader can use internal (the text) and external technical concepts to create meaning. This thesis also explains the basis of Reception Theory and its deep roots in the thought of reception. In addition, this thesis sheds light on the differences and similarities .between the Reception Theory and other theories and criticisms from a contemporary point of view. By choosing Reception Theory, the researcher aims to carry on a detailed analysis of both selected novels by referring to concepts of Reception Theory such as Iser's concepts, implied reader and gaps, as well as Jauss's concepts, the horizon of expectations, and aesthetic distance. Hosseini and Bader both use the notion of reception in their selected novels to implicate the reader by making him a partner to create the meaning of the literary text through different perspectives and viewpoints embodied in their novels. This study traces Iser's concepts like 'The Gaps' to stimulate the reader's mental process to burial the gaps and ambiguities area with help and guide the Implied Reader through the act of reading Hosseini's novel. At the same time, it focuses on Jauss's concepts like 'The Horizon of Expectations' that build by reader experience in Bader's novel. Thus, the thesis aims to explain reception theory concepts that reception scholars utilize through the two selected novels and show the features that distinguish each concept. Finally, this study attempts to explain the purposes that both novelists direct to their contemporary readers by giving them alternative views to understanding the literary text.