Yeni kamu işletmeciliği bağlamında Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği denetiminin değerlendirilmesi: İş Teftiş Kurulu Başkanlığı model önerisi
Occupational health and safety inspection in turkey in the context of new public management: A model proposal for Labor Inspection Board
- Tez No: 809929
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÖMÜRGÖNÜLŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada, mal veya hizmet üretim süreçlerinde kullanılan çalışma alanlarını iş sağlığı ve güvenliği kapsamında denetleyerek düzenleyici rol oynayan İş Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın mevcut denetim sistemini, kamu yönetimi alanında yaşanan değişim ve dönüşüm neticesinde ortaya çıkan“Yeni Kamu İşletmeciliği”yaklaşımının ilkeleri çerçevesinde değerlendirmek ve bu yönde önerilerde bulunmak amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, İş Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın iş sağlığı ve güvenliği denetimlerinin 2007-2017 yılları arasındaki etkinlik düzeyleri“Veri Zarflama Analizi”,“Analitik Hiyerarşi Süreci”ve“TOPSIS”yöntemleriyle ölçülerek değerlendirmeler yapılmış; ardından etkin olmayan yılların, etkin olmama nedenleri ve etkin olabilmeleri için girdi veya çıktılar üzerinden hangi değişikliklerin yapılması gerektiği analiz edilmiştir. Böylece kısıtlı kaynaklara sahip olan devletin, iş sağlığı ve güvenliği denetimi işlevini yerine getirirken bu kaynakların dağılımını etkinliği arttıracak şekilde yapması hedeflenmiştir. Yapılan araştırma neticesinde elde edilen bulgular ve sonuçlar değerlendirilerek, İş Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın mevcut denetim sisteminin etkinliğini arttıracak şekilde iyileştirilmesi için yeni model önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate the current audit system of the Labor Inspection Board, which plays a regulatory role by inspecting the work areas used in the production of goods or services within the scope of occupational health and safety, within the framework of the principles of the“New Public Management”approach, which emerged as a result of the change and transformation in the field of public administration and It is aimed to make recommendations in this direction. In this context, the efficiency levels of the occupational health and safety audits of the Labor Inspection Board between the years 2007-2017 were measured by using the“Data Envelopment Analysis”,“Analytic Hierarchy Process”and“TOPSIS”methods, and evaluations were made. It has been analyzed what changes need to be made on the inputs or outputs in order for them to be efficient. Thus, it is aimed that the state, which has limited resources, will distribute these resources in a way that will increase efficiency while fulfilling the function of occupational health and safety control. By evaluating the findings and results obtained as a findings of the research, a new model has been proposed to improve the efficiency of the existing inspection system of the Labor Inspection Board.