Üniversite öğrencilerinin duygu düzenleme becerileri ile algılanan sosyal destek ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between university students' emotion regulation skills, perceived social support and psychological resilience
- Tez No: 809946
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS EMRE AYNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmanın amacı bilişsel duygu düzenleme ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkide algılanan sosyal desteğin aracı rolünü ortaya koymaktır. Bununla birlikte araştırma, bilişsel duygu düzenlemenin psikolojik sağlamlığa etkisinde demografik değişkenlerin (cinsiyet, yaş, ilişki durumu ve aile gelir düzeyi) düzenleyici rolünün belirlenmesini hedeflemiştir. Bu amaç doğrultusunda Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği, Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Psikolojik Dayanıklılık Ölçeğinden oluşan bir öz bildirim anketi kullanılarak 434 üniversite öğrencisini (%51,2 kadın, yaş ortalaması 21,73±2,83) kapsayan kesitsel bir çalışma yürütülmüştür. Önerilen ilişkileri test etmek için aracılık ve düzenleyicilik analizleri yapılmıştır. Sonuçlar, bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin algılanan sosyal desteği ve psikolojik dayanıklılığı önemli ölçüde etkilediğini doğrulamıştır. Daha spesifik olarak, olumlu yeniden değerlendirme ve planlamaya yeniden odaklanma gibi uyarlanabilir stratejilerin algılanan sosyal desteği ve psikolojik dayanıklılığı artırdığı, uyumsuz stratejilerin (örneğin, kendini suçlama, kabullenme ve felaketleştirme) ise ters etki gösterdiği bulunmuştur. Daha da önemlisi, algılanan sosyal destek, bilişsel duygu düzenleme ile psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkiye aracılık etmiştir. Ancak, cinsiyet, yaş, ilişki durumu ve aile geliri gibi demografik değişkenler bu ilişki üzerinde düzenleyici bir etki göstermemiştir. Bulgular, üniversite öğrencileri arasında psikolojik dayanıklılığın teşvik edilmesinde hem bilişsel duygu düzenlemenin hem de algılanan sosyal desteğin öneminin altını çizmekte ve algılanan sosyal desteğin önemli bir aracı rolü oynadığını göstermektedir. Bu araştırma, üniversite bağlamında uyarlanabilir bilişsel duygu düzenleme stratejilerini teşvik etmeyi ve sosyal destek sistemlerini geliştirmeyi amaçlayan müdahalelerin potansiyel faydasını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to reveal the mediating role of perceived social support in the relationship between cognitive emotion regulation and psychological resilience. In addition, the study aimed to determine the moderating role of demographic variables (gender, age, relationship status and family income level) in the effect of cognitive emotion regulation on psychological resilience. For this purpose, a cross-sectional study involving 434 university students (51.2% female, mean age 21.73±2.83 years) was conducted using a self-report questionnaire consisting of the Cognitive Emotion Regulation Scale, the Perceived Social Support Scale, and the Psychological Resilience Scale. Mediation and moderation analyses were conducted to test the proposed relationships. The results confirmed that cognitive emotion regulation strategies significantly influence perceived social support and psychological resilience. More specifically, adaptive strategies such as positive reappraisal and refocusing on planning were found to increase perceived social support and psychological resilience, whereas maladaptive strategies (e.g., self-blame, acceptance, and catastrophizing) showed the opposite effect. Importantly, perceived social support mediated the relationship between cognitive emotion regulation and resilience. However, demographic variables such as gender, age, relationship status, and family income did not show a moderating effect on this relationship. The findings underscore the importance of both cognitive emotion regulation and perceived social support in promoting psychological resilience among university students, with perceived social support serving a crucial mediating role. This research highlights the potential utility of interventions aimed at fostering adaptive cognitive emotion regulation strategies and enhancing social support systems within the university context.