İşletmeden müşteriye (B2C) e-ticaret alanına ilişkin bibliyometrik analiz
Bibliometric analysis of business-to-customer (B2C) e-commerce field
  1. Tez No: 809960
  2. Yazar: İLHAN SARIGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT HAKAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, İşletmeden müşteriye (b2c) e-ticaret konusunun alan olarak hangi temalar çerçevesinde şekillendiğini ve bu konunun kendi içerisindeki alt alanları ile ilişkisel ağlarını belirlemektir. Web of Science veri tabanında ilgili anahtar kelimeler kullanılarak elde edilen akademik makaleler Vosviewer görsel haritalama programında eş-kelime analizi yöntemiyle kümelenerek görselleştirilmiştir. Yapılan analiz neticesinde 56 tema ve bu temaların bağlı bulunduğu 9 küme tespit edilerek söz konusu temalar hipotetik olarak kavramsallaştırılmıştır. Tez çalışması 2 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde işletmeden müşteriye (b2c) e-ticaret alanının kuramsal çerçevesi üzerinde durulmuş, ikinci bölümde ise işletmeden müşteriye (b2c) e-ticaret alanına ilişkin bibliyometrik analiz yapılmıştır. Bunu takiben, elde edilen bulgular ışığında sonuç ve öneriler alt bölümleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the themes within which the topic of Business-to-Customer (b2c) e-commerce is shaped as a field and to determine the sub-fields and relational networks of this topic. The academic articles obtained by using the relevant keywords in the Web of Science database were clustered and visualised using iso-word analysis method in Vosviewer visual mapping program. As a result of the analysis, 56 themes and 9 clusters related to these themes were identified and these themes were conceptualised hypothetically. The thesis consists of 2 parts. In the first part, the theoretical framework of the business-to-customer (b2c) e-commerce field was emphasised, and in the second part, bibliometric analysis of the business-to-customer (b2c) e-commerce field was conducted. Following this, conclusions and recommendations are given in the light of the findings.