Pandemi sürecinde kadınların servikal kanserin erken tanısına yönelik tutumları ve etkileyen faktörler
Women's perceptions of cervical cancer and the factors affecting it N the pandemic process
  1. Tez No: 809961
  2. Yazar: ECE ULAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENAY ÜNSAL ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı Kocaeli'nin Körfez ilçesindeki bir aile hekimliği birimine kayıtlı olan 18-49 yaş arası kadınların pandemi sürecinde servikal kanserin erken tanısına yönelik tutumlarını ve bunu etkileyen faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı tipteki araştırma, Ekim 2022-Şubat 2023 tarihleri arasında ankete katılmaya gönüllü olan kadınlarla yüz yüze veri toplanarak yürütülmüştür. Veri toplama amacıyla Birey Tanıtım Formu ve Serviks Kanserin Erken Tanısına İlişkin Tutum Ölçeği (SKETTÖ) kullanılmıştır. Birey Tanıtım Formu; 'Kişisel Özellikler', 'Jinekolojik Öyküye Yönelik Sorular', 'Üreme Sağlığı Koruyucu Soruları', 'COVID-19 Pandemisi ve Serviks Kanserine Yönelik Sorular' olmak üzere toplamda dört bölüm ve 28 sorudan oluşmaktadır. Serviks Kanserinin Erken Tanısına İlişkin Tutum Ölçeği ise; 'Algılanan Duyarlılık', 'Algılanan Yarar', 'Algılanan Ciddiyet' ve 'Algılanan Engel' olmak üzere dört alt boyuttan ve 30 sorudan oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini 354 kadın oluşturmuştur. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, Bağımsız Örneklem t testi, One-Way Anova analizi, Post Hoc testlerden Tukey HSD kullanılmıştır. Pos Hoc testlerin uygulanması öncesinde Bonferroni düzeltmesi yapılmıştır. Bulgular: Araştırmada yer alan kadınların %45.5'i 35-49 yaş aralığında olup, %65'i evli, %59'u üniversite mezunu ve %29.7'si herhangi bir işte çalışmamaktadır. Araştırmaya katılan kadınların ilk adet (menarş) yaşları minimum 10, maksimum 18, ortalama 13.10 olarak hesaplanmıştır. Katılımcıların %70.9'u en az bir cinsel ilişki deneyimine sahip olmasına rağmen yalnızca %43.5'i pap smear testi yaptırmıştır. Pap smear testi yaptıran kadınların %85.1'i rutin kontrol sebebiyle test yaptırmıştır. Kadınların %77.1'i Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) hakkında bilgi sahibidir, %80.2'si pandemi sürecinde yürütülen kanser taramalarında aksamalar olduğunu ve % 81.6'sı KETEM'in pandemi sürecinden etkilendiğini düşünmektedir. Araştırmaya katılanların %34.5'i pandemi sürecinde pap smear testi yaptırmayı ertelemiş, erteleme sebebi olarak %41'i pandemi sürecinde hasta olmaktan korktuğunu bildirmiştir. Kadınların %7.9'u ise cinsel bölgede yanma/kaşınma, kötü kokulu akıntı, cinsel birliktelik sırasında ağrı, anormal menstrual periyot vb. gibi şikayetleri olmasına rağmen pandemi sürecinde test yaptırmayı ertelediğini belirtmiştir. SKETTÖ puan ortalaması 92.07±13.71 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the research is to determine the perceptions of women aged 18-49 enrolled in a family medicine unit in the Körfez district of Kocaeli about cervical cancer during the pandemic and the factors affecting it. Materials and Methods: Cross-sectional and descriptive type research was conducted by collecting face-to-face data from women who volunteered to participate in the survey between October 2022 and February 2023. For the purpose of data collection, the Individual Introduction Form and the Attitude Scale for Early Diagnosis of Cervical Cancer (SKETTÖ) were used. The Individual Introduction Form consists of four sections and 28 questions in total, including 'Personal Characteristics', 'Questions about the Gynecological History', 'Reproductive Health Protective Questions', 'Questions About the COVID-19 Pandemic and Cervical Cancer'. The Attitude Scale for Early Diagnosis of Cervical Cancer is; It consists of four sub-dimensions and 30 questions including 'Perceived Sensitivity', 'Perceived Benefit', 'Perceived Seriousness' and 'Perceived Obstacle'. The sample of the study consisted of 354 women. In the evaluation of the data, number, percentage, mean, standard deviation, Independent Sample t test, One-Way Anova analysis, Tukey HSD from Post Hoc tests were used. Bonferroni correction was performed before the application of Pos Hoc tests. Results: 45.5% of the women in the study December are between the ages of 35-49, 65% are married, 59% have university degrees and 29.7% do not work in any job. The first menstrual (menarche) ages of the women participating in the study were calculated as minimum 10, maximum 18, average 13.10. Although 70.9% of the participants had at least one sexual intercourse experience, only 43.5% had undergone a pap smear test. 85.1% of the women who had a pap smear test had a test due to routine check-up. 77.1% of women have information about Cancer Early Diagnosis, Screening and Education Center (KETEM),80.2% think that there have been disruptions in cancer screenings conducted during the pandemic process, and 81.6% think that KETEM has been affected by the pandemic process. 34.5% of the participants in the study postponed having a pap smear test during the pandemic, and 41% reported that they were afraid of being sick during the pandemic as the reason for postponement. 7.9% of women have burning/itching in the sexual area, foul-smelling discharge, pain during sexual intercourse, abnormal menstrual period, etc. although he had complaints, he stated that he postponed getting tested during the pandemic process. The mean score of the study was found to be 92.07±13.71.